Rozpoczął się sezon choinkowy

Właściciele plantacji bożonarodzeniowych drzewek, wiele sobie obiecują po tym sezonie, bo jak dodają, święta bez świeżej choinki w domu, nie będą tymi, za jakie powinno się je uważać.

Sezon na choinki już się rozpoczął, w sklepach pojawiło się ich już całkiem sporo, ale szczyt sprzedaży i dostaw, przypadać będzie na ostatnie trzy tygodnie przed świętami. Wtedy najczęściej sprzedawane są drzewka cięte, które muszą przetrwać okres świąteczny i noworoczny, ale są przecież także te w doniczkach, a one, po świętach, mogą trafić do ogrodu, by cieszyć oko przez cały rok.

Najpopularniejszymi są obecnie waśnie te, bo mogą poczekać z ich przystrojeniem w cichym zakątku ogrodu, ale co ważne, jest ich w tym roku nieco mniej, niż miało to miejsce wcześniej.

Dostawcy ukorzenionych choinek uznali, iż ich popularność będzie w tym roku niższa, więc do handlu, trafi nieco mniej choinek w doniczkach. Również ceny bożonarodzeniowych drzewek są w tym roku wyższe, co niektóre z nich czyni po prostu drogimi, ale i na to jest sposób, bo jak wiemy z lat ubiegłych, należy poczekać na okazję. Ta nadejdzie w ostatnich przedświątecznych dniach i handlowcy, chcąc pozbyć się żywych i ciętych choinek, obniżą ich ceny, więc będzie można takie kupić nawet o 40% taniej.

Aktualne ceny kształtują się na poziomie od 30 do nawet 150 euro za drzewko żywe, a choinki cięte, również kosztują od 30 euro, jednak ceny maksymalne, kończą się na około 120 €.

Najtaniej żywą i ciętą choinkę kupić można w supermarketach, a te są niekiedy opryskane jakąś lepką substancją, która przypominać ma śnieg, jednak po prawdziwe bożonarodzeniowe drzewko, lepiej jest udać się do któregoś z centrów sprzedaży roślin, bo tam wybór jest szeroki, a i wielkość choinek dostosowana do potrzeb klientów. Jest też niewielki minus takiego zakupu, bo ceny w wyspecjalizowanych centrach ogrodniczych, które nie należą do sieci, są znacznie wyższe, ale, co warto podkreślić, przewyższa tę „marketową”. W centrum ogrodniczym pod Galway choinkę ciętą kupimy w cenie od 55 €, natomiast drzewko w doniczce, w zależności od wielkości od 65 €, natomiast górny limit zakończył się w przypadku centrum ogrodniczego z Claregalway na kwocie 260 €.

Niesłabnącą popularnością cieszą się również choinki z tworzyw sztucznych, a ich ceny, uzależnione są zarówno od wielkości, jak i od modelu. Ceny zaczynają się w tym przypadku od 10 €, za choinki w rozmiarze mikro, a dochodzą do 150 € i więcej.

Bogdan Feręc

Źr: PAMedia

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська