Różne ograniczenia w różnych miejscach?

Minister zdrowia potwierdził dzisiaj rano informację, iż rząd przygotowuje się do nowego działania w kwestii koronawirusa i zapowiada działania prewencyjne, ale uzależnione od ilości zachorowań w poszczególnych rejonach kraju.

Możemy więc doczekać się decyzji, iż w jednym hrabstwie, powiecie lub mieście, obowiązywać będą znacznie ostrzejsze restrykcje, niż w innym, a powodem do zaostrzenia lub obniżenia poziomu zagrożenia, będzie ilość zachorowań powodowanych wirusem SARS-CoV-2. Wg ministra Stephena Donnelly, rząd chciałby wyprzedzać rozprzestrzenienie się wirusa po wyspie, więc proponowane rozwiązanie, wydaje się całkiem dobrym, bo o ile wyłączy którąś z części kraju z funkcjonowania, to tylko tę. Ministerstwo Zdrowia jest przekonane, że takie podejście do problematyki koronawirusa, pomagać będzie gospodarce w ujęciu krajowym, a jednocześnie wesprze lokalne biznesy, w miejscach, gdzie zachorowalność jest niska lub żadna.

Podobnie może dziać się w przypadku tzw. klastrów, bo o ile takie zostaną stwierdzone, to może dojść do sytuacji, iż np. pracownicy zakładu, w którym stwierdzono większą ilość zakażeń, skierowani zostaną na przymusową kwarantannę w domu, a do tej włączeni będą także wszyscy domownicy.

To przyszłość Irlandii, gdyż rozwiązania w tej kwestii opracowywane są dopiero przez zespół roboczy pod przewodnictwem Ministerstwa Zdrowia, a zasady mogą być wprowadzane w zgodzie z potrzebami i w związku z ilością zachorowań na danym obszarze. Nie trzeba się już obawiać powrotu całkowitej blokady kraju, chociaż wprowadzane mogą być okresowe zakazy poruszania poza obrębem miasta, zakazy wjazdu do takich, a w przypadku dużych miast, może dochodzić do „blokowania” całych dzielnic lub kwartałów ulic.

W tej sprawie pojawiło się jednak zdanie odrębne i grupa naukowców jest przekonana, iż nie można sobie jeszcze teraz pozwolić na wprowadzenie takich, wybiórczych ograniczeń, bo kraj powinien kierować się zasadą „Zero-Covid”, a to oznacza ograniczenia dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Kiedy i jaka opcja wygra? To zależeć będzie od ministra zdrowia i siły jego argumentów.

Bogdan Feręc

Źr. gł./Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Pomóc, ale nie wszy
Zakwas z buraka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian