Rozmowy o wieku emerytalnym

Dzisiaj spotkają się liderzy przyszłej koalicji rządowej, aby omówić kwestie emerytur, więc i wiek emerytalny, jak i wzrost tego świadczenia.

W opozycji do projektów Fianna Fáil i Green Party stoi Fine Gael, które uważa, że wiek emerytalny powinien zostać podniesiony do 67 lat, co pozwoli na ustabilizowanie systemu emerytalnego. Inaczej do tej problematyki podchodzi Fianna Fáil i Partia Zielonych, bo te chcą odpowiednio wieku emerytalnego 65 i 66 lat, więc właściwie w ogóle nie chcą zmian.

Leo Varadkar proponuje jeszcze jedno rozwiązanie, wiek przejściowy, ale tu też widać rozbieżności, a mówi się też, że nic to nie zmieni w obecnych systemie, bo podniesiony zostanie wyłącznie próg wieku.

W planie rozmów jest jeszcze jedna ważna kwestia i Leo Varadkar, Micheál Martin oraz Eamon Ryana rozmawiać będą o podniesieniu świadczenia emerytalnego, ale tylko w przypadku emerytury przejściowej. Proponuje się, aby wyraźne odróżnić emeryturę przejściową, od zasiłku dla bezrobotnych i to świadczenie miałoby wynosić 248 €, czyli być wyższe od zasiłku dla poszukujących pracy o 45 €.

Z samym wiekiem emerytalny jest jeszcze jeden kłopot, bo przyjęte dokumenty rządowe mówią, iż wiek emerytalny powinien wzrosnąć w przyszłym roku do 67 lat, natomiast w roku 2028 do 68 lat. Właśnie ten dokument powoduje pewnego rodzaju zamieszanie w rozmowach i stanie się dzisiaj podstawą do negocjacji.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
PTSD: szczotkowanie
Krótszy dystans dla
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish