Rozmowy o Brexicie to wciąż przepaść poglądów

Rozmowy między Wielką Brytanią a Unią Europejska są bardzo intensywne, zapewniają obie strony, ale „pozostają bardzo poważne rozbieżności”, powiedział Michel Barnier.

Główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier stwierdził po kolejnej rundzie rozmów, że utrzymują się „bardzo poważne rozbieżności”, ale strony dokładają wszelkich starań, by umowa handlowa, została zawarta. Obecnie przeszkodą do porozumienia jest podejście do polityki rybołówstwa, zapobieganie nieuczciwej konkurencji, dotacje państwowe, zarządzanie umowami, ale też wyrównywanie szans regionów.

Podczas rozmów, zarówno Michel Barnier, jak i jego odpowiednik ze strony brytyjskiej David Frost powiedzieli, że należy znaleźć rozwiązanie tych kwestii, co przyczyni się do podpisania umowy handlowej.

Michel Barnier:

– Pomimo wysiłków UE na rzecz znalezienia rozwiązań, nadal istnieją bardzo poważne rozbieżności w zakresie równych szans, zarządzania i rybołówstwa. Są to podstawowe warunki każdego partnerstwa gospodarczego.

David Frost stwierdził natomiast:

– W ciągu dwóch tygodni intensywnych rozmów poczyniono postępy, ale pozostają duże rozbieżności w niektórych podstawowych kwestiach. Wciąż pracujemy nad znalezieniem rozwiązań, które w pełni uszanują suwerenność Wielkiej Brytanii.

Pomimo intensywnych rund negocjacyjnych, nie można obecnie powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że zbliżyliśmy się do szczęśliwego końca, bo problemy pozostają, chociaż widać niewielkie postępy, jak zaznaczają obie strony rozmów, te, będą kontynuowane. Część debat odbędzie się, jako wideokonferencje, ale już w przyszłym tygodniu, do Londynu, udaje się unijna delegacja, która na miejscu prowadzić będzie rozmowy ze stroną brytyjską.

Unia Europejska uważa, że umowa handlowa, powinna być zwarta do połowy listopada, aby dać czas Westminsterowi i Parlamentowi Europejskiemu, na ratyfikację dokumentu. To z kolei pozwoli, by nowe regulacje, które wyznaczać będą nowy rozdział współpracy miedzy UK a UE, weszły w życie wraz z nastaniem 2021 roku.

Na koniec Michel Barnier dodał, że jest przekonany, iż możliwe jest osiągnięcie takiego porozumienia, które zadowoli obie strony, jednak zaznaczył, iż państwa unijne, muszą być przygotowane również na ten zły scenariusz.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Zdjęcie dzięki uprzejmości telewizji RTE

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: To
Tysiące dzieci mies
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian