Rozmowy handlowe wchodzą w kluczowy tydzień

Dzisiaj w Londynie rozpocznie się kolejna, a zarazem ostatnia, jak się wydaje tura rozmów, powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Wg Raaba, na porozumienie zostało już tylko kilka dni, więc umowa o wolnym handlu, powinna zostać określona do końca tego tygodnia, aby wystarczyło czasu, na przyjęcie umowy przez Parlament Europejski oraz Westminster. Największą przeszkodą pozostaje obecnie kwestia rybołówstwa, które głęboko dzieli obie strony, więc będzie to duża przeszkoda na drodze do porozumienia.

Przez cały weekend prowadzone były rozmowy, powiedział natomiast główny negocjator ze strony UE Michel Barnier, który rozmawiał ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Frostem. Również panowie stwierdzili, iż różnice w podejściu do połowów, obarczone są „głębokimi rozbieżnościami”, więc należy dołożyć starań, aby spróbować zbliżyć stanowiska. Barnier zaznaczył, że o ile nie uda się dojść do porozumienia, to już 1 stycznia 2021 roku, będziemy mieli do czynienia z dużymi zmianami, w tym wprowadzone zostaną cła w wymianie towarowej pomiędzy UE a Wielką Brytanią, co zaburzy cały handel, a nawet może go wstrzymać na kilka miesięcy.

Wielka Brytania wciąż jest zdania, że próbuje osiągnąć konsensus, ale bronić także swoich praw, jako państwa niezależnego, więc w kilku kwestiach, nie widzi możliwości zmiany swojego nastawienia negocjacyjnego, a to stoi w sprzeczności z podejściem unijnych negocjatorów. Unia Europejska uważa natomiast, że utwardzenie stanowiska Brytyjczyków, jest jedyną przeszkodą do zawarcia porozumienia, gdyż Bruksela, poszła już na ustępstwa.

Co ciekawe, obie strony mówią o zablokowaniu możliwości rozmów w sprawie umowy handlowej, a i obie chcą, by ich rozmówcy poszli na ustępstwa. Tym samym wywołany został pat negocjacyjny, który w konsekwencji doprowadzić może do brexitu w twardej formie.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE: Udostępnij
Coronavirus could cr
Sinn Féin będzie p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian