25 August, 2019

Rozmowy, by zapobiec strajkowi w Ryanair

Dzisiaj w Dublinie rozpoczną się rozmowy pomiędzy związkowcami reprezentującymi pilotów Ryanair a władzami linii lotniczej.

Rozmowy ze strony związkowej prowadzone będą przez związek Fórsa, który jest jednostką nadrzędną Irlandzkiego Stowarzyszenia Pilotów Linii Lotniczych (IALPA). Spotkanie zaplanowano w związku z zapowiedziami strajków, a jak wiemy z wcześniejszych informacji, w głosowaniu piloci Ryanair wyrazili wolę przeprowadzenia akcji strajkowej, by władze linii lotniczej przystały na ich żądania palcowe i socjalne. Spośród 180 pilotów z IALPA 94% opowiedziało się za zaostrzeniem akcji protestacyjnej, więc aby uniknąć strajku, zarówno związkowcy, jak i władze Ryanair, postanowiły zorganizować spotkanie, by omówić najpilniejsze kwestie, które legły u podstaw decyzji pilotów.

Mediacje rozpoczną się właściwie od razu, ponieważ wcześniej (w marcu), związek zawodowy Fórsa przedłożył szefostwu Ryanair 30-stronicowy dokument, gdzie zawarte są propozycje strony związkowej, a te do tej pory się nie zmieniły.

Fórsa chce, aby Ryanair złożył „merytoryczne propozycje”, co pozwoli na prowadzenie rozmów i wypracowanie kompromisu, a i zapobiegnie przeprowadzeniu strajków, jakie chcą przeprowadzić piloci tej linii.

Związkowcy dodają, że od tych rozmów zależy teraz wiele, ponieważ, o ile uda się osiągnąć choćby wstępne porozumienie, to z całą pewnością rekomendować będą członkom IALPA zawieszenie strajku.

W rozmowach udział weźmie emerytowany szef Komisji ds. Stosunków Pracy Kieran Mulvey, który do tej pory cieszy się bardzo dużym autorytetem wśród central związkowych oraz większości pracodawców. Podczas swojej pracy zawodowej Kieran Mulvey prowadził rokowania w wielu bardzo poważnych zatargach pomiędzy pracownikami a właścicielami firm, a jego opinie i argumentacje, przyjmowane były zazwyczaj przez obie strony.

Bogdan Feręc

Źr: IALPA / Fórsa

Podziel się:

50% of SMEs have not
Nowa szefowa nowej j
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn