Rozmowa Prezydentów Polski i Ukrainy o pandemii i współpracy gospodarczej

Pandemia koronawirusa, współpraca dwustronna szczególnie w sprawach gospodarczych, w tym w kwestiach energetycznych oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie były tematem czwartkowej rozmowy Prezydentów Polski Andrzeja Dudy oraz Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


O rozmowie prezydentów poinformował szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.


– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w formie wideokonferencji z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, współpracy dwustronnej, szczególnie w sprawach gospodarczych, w tym w kwestiach energetycznych oraz rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w regionie – przekazał Krzysztof Szczerski.


Według ministra, Prezydent Ukrainy poinformował polskiego przywódcę o sytuacji na okupowanych terenach wschodniej Ukrainy i aktualnym stanie rozmów w formacie normandzkim przed czwartkową konferencją ministrów spraw zagranicznych państw uczestniczących w tych rozmowach.


W czwartek w formacie wideokonferencji odbędą się rozmowy ministrów spraw zagranicznych tzw. czwórki normandzkiej – Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji – na temat uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie.


– Prezydenci przedyskutowali również warianty możliwego scenariusza odmrażania kontaktów gospodarczych, a zwłaszcza przyjazdu pracowników z Ukrainy do Polski – dodał minister. Jak zaznaczył, kwestia ta będzie przedmiotem ustaleń zgodnych z rekomendacjami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiczne obu krajów i potrzebami polskiego rynku pracy.


Wołodymyr Zełenski przekazał na ręce Prezydenta Dudy życzenia dla Polaków z okazji Święta Konstytucji 3 maja.(PAP)

Prezydent.pl

Polska-IE: Udostępnij...
POLICJANCI ODNALEŹL
Opieka nad dziećmi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish