Rozmowa Agnieszki Białek z posłem Pawłem Skuteckim

Z posłem Paweł Skutecki, kandydatem KONFEDERACJI w najbliższych wyborach do Sejmu:

Agnieszka Białek: Witam Panie Pośle. W najbliższych wyborach do Sejmu startuje Pan z listy Konfederacji. Przed wyborami odwiedzi Pan jeszcze Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz w Irlandii (więcej informacji na temat wizyty Pana Posła tj. terminy i miejsca spotkań – u Jan Lis). Prosiłabym o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań:

Agnieszka Białek: Jak ocenia Pan obecną kadencję Sejmu?

Paweł Skutecki: Przez pryzmat spraw, którymi się zajmuję, to kompletnie zmarnowane cztery lata. PiS miało większość w Sejmie, większość w Senacie i „swojego” prezydenta. Nie zrobili nic. Ludzie jak czekali miesiącami na lekarza, tak czekają. Kodeks rodzinny i opiekuńczy z czasów bardzo głębokiej komuny – nie ruszony. Ordynacja wyborcza – nie tknięta. Jeśli spojrzeć na sytuację osób, którym jest najtrudniej – niepełnosprawnym, ubogim, samotnym, wykluczonym z jakiegokolwiek powodu, to nie zmieniło się nic. Dla przedsiębiorców zmieniło się, ale na gorsze. Dla urzędnika wciąż przedsiębiorca jest potencjalnym krętaczem i oszustem.

Agnieszka Białek: Dlaczego startuje Pan do Sejmu w najbliższych wyborach i jakie ma Pan plany dotyczące dalszej pracy poselskiej?

Paweł Skutecki : Startuję i zamierzam wygrać, bo nie dokończyłem bardzo wielu spraw, głównie tych, których mówiłem przed chwilą, tylko w ujęciu nie systemowym, a jednostkowym. Moje biuro prowadzi obecnie kilkadziesiąt spraw dotyczących konkretnych dzieci, rodzin, osób starszych. Robimy to, za co płacimy w podatkach rzecznikowi praw dziecka, praw pacjenta, praw obywatelskich. Nie mając tych narzędzi, jakie mają oni. Są różne modele sprawowania mandatu posła, ja wybrałem bycie posłem interwencyjnym, czego większość posłów nie robi i najczęściej nawet nie ma świadomości, że takie uprawnienia daje parlamentarzystom ustawa o wykonywaniu mandatu. Chcę doprowadzić do napisania od nowa Kodeksu rodzinnego, do gruntownej, rozpisanej na co najmniej 15 lat reformy systemu ochrony zdrowia. Bezpieczeństwo naszych dzieci i naszych rodziców to kwestia absolutnie kluczowa.

Agnieszka Białek: Czego życzy Pan swoim rodakom mieszkającym za granicą? Dla przypomnienia Pan sam był emigrantem.

Paweł Skutecki: Przede wszystkim życzę i proszę: idźcie na wybory. Wiecie, widzicie na własne oczy, że państwo może być poukładane inaczej, że obywatel może być faktycznym suwerenem. Mieszkałem na emigracji i wiem doskonale, że prawie każdy z Was bierze pod uwagę możliwość powrotu do Ojczyzny. Tu gdzie mieszkają Wasi rodzice, gdzie są groby Waszych przodków. Musicie jednak mieć pewność, że wracacie do przyjaznego kraju, nie tylko pod względem finansowym. Marzę o tym, żeby Polacy wyrzuceni z kraju w ostatnich kilkunastu latach mieli wreszcie możliwość powrotu.

Agnieszka Białek: Dziękuję za rozmowę i 13.10.2019 życzę powodzenia.

Źr: Facebook-Agnieszka Białek>>>

Polska-IE
SEMINAR: Recalling L
Irlandia zaprzestani
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish