Rozbieżność stanowisk

Wg HSE kobiety w ciąży, narażone są na „nieco większe” ryzyko powikłań powodowanych Covid-19, natomiast lekarze położnicy mówią, że „ryzyko jest znaczące”.

Posłanka Sinn Féin z Kildare North Réada Cronin powiedziała, że ​​jest głęboko zaniepokojona różnicami między odpowiedzią HSE na pilne pytanie parlamentarne dotyczące kobiet w ciąży a Covid-19, jaką otrzymaną w piątek, a komentarzami wygłoszonymi przez dyrektora szpitala Rotunda.

TD Réada Cronin zwróciła się do ministra zdrowia i HSE o niezwłoczne wyjaśnienie tej sprawy.  

Teachta Cronin powiedziała:

– W piątek HSE napisało do mnie, że kobiety w ciąży z Covid-19 są „nieco bardziej narażone” na poważne komplikacje niż kobiety niebędące w ciąży. Ale profesor Fergal Malone ze szpitala Rotunda powiedział w Irish Independent, że „istnieje znaczne ryzyko związane z Covid-19 w czasie ciąży, jeśli chodzi o ciężką chorobę matki, zapalenie łożyska i potencjalne porody martwe”. Są one prawdziwe, widzieliśmy to wielokrotnie. Obie te pozycje, dotyczące „niewielkiego” i „znaczącego” ryzyka, nie mogą być poprawne, a kobiety muszą wiedzieć, które stanowisko reprezentuje oficjalne porady dotyczące zdrowia publicznego. Od jakiegoś czasu poszukuję pilnych informacji o Covid-19, dotyczących kobiet w ciąży i przyjęciach na OIT, zarówno od ministra zdrowia, jak i HSE. Otrzymałam „niewielką” odpowiedź na jedno pytanie i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na moje szczegółowe pytanie dotyczące przyjęć na OIOM. W piątek ponownie napisałam do HSE, szukając danych, które zostały teraz przekazane mediom, ale które nie zostały wydane w odpowiedzi na pytania parlamentarne, co jest niedopuszczalne. Kobiety w ciąży i osoby, które je kochają i leczą, muszą wiedzieć, jakie jest stanowisko HSE, a minister zdrowia i HSE muszą to natychmiast wyjaśnić.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Banki odzieży do za
Priorytetem powinna
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian