Rozbieżność covidowych stanowisk

Ministrowie od kilku dni sygnalizują, iż skłaniają się do znoszenia ograniczeń, co następować ma sukcesywnie, ale innego zdania są służby medyczne kraju, które uważają, że dopiero poziom zaszczepień powyżej 90 proc. da taką możliwość.

W przyszłym miesiącu złagodzone mają być ograniczenia związane z bierzmowaniami, komuniami oraz te związane z imprezami rozrywkowymi, ale to informacja płynąca od rządu, gdyż Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego chciałby, żeby znoszenie obostrzeń, zostało przesunięte o kilka tygodni.

Oficjalne stanowisko NPHET brzmi, iż znoszenie ograniczeń powinno nastąpić, kiedy w kraju przekroczony będzie poziom 90% ilości osób zaszczepionych, co staje w sprzeczności z aktualnym stanowiskiem gabinetu oraz wcześniejszymi zapowiedziami o tzw. masie krytycznej. Wg NPHET, dopiero poziom 90% zaszczepionych powyżej 16 lat, da pewnego rodzaju gwarancję, że nie będzie powrotu do masowych zakażeń i ostrych form choroby.

Co ciekawe w rządzie jest niemałe zamieszanie, bo sami ministrowie mają odmienne poglądy i część z nich uważa, że powinno się poczekać z kolejnymi krokami w zakresie znoszenia ograniczeń, a część, jak minister Catherine Martin twierdzi, że będzie to „niedopuszczalnym opóźnieniem”, by czekać do zaszczepienia 90% populacji.  

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się wstępnym projektem znoszenia obostrzeń, przede wszystkim tych związanych z imprezami plenerowymi, a przedyskutowana ma być też propozycja wicepremiera Leo Varadkara, który chce, żeby Electric Picnic, otrzymał zielone światło i impreza się odbyła. Minister przedsiębiorczości zapowiedział też, że interweniował będzie u władz Laois w kwestii organizacji Electric Picnic, ale poprosi ministrów, by i oni wydali wspólne zalecenie do wydania zgody na ten festiwal.

Gabinet ustami swojego rzecznika powiedział, iż na obecnym etapie wychodzenia z pandemii, priorytetami jest otwarcie szkół oraz uczelni, ponowny powrót do pracy osób, które do tej pory nie mogły tego zrobić ze względu na ograniczenia, ale i kontynuowanie programu szczepień.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland wraps up evac
Kryzys mieszkaniowy