Równość płci w Irlandii

O ile w Irlandii można mówić o równości płci w dosłownym tego słowa znaczeniu, to całkiem inaczej wygląda to w kwestii płac, bo te nadal są mocno zróżnicowane.

Z tym walczyć chce rząd, który ogłosił w tych dniach, iż utworzone zostanie Zgromadzenie Obywatelskie ds. Równości Płci, a swoją pracę rozpocznie w październiku tego roku. Celem Zgromadzenia będzie zebranie danych i opinii na temat różnic płacowych w kraju pod względem płci, co pomoże w opracowaniu przepisów o niwelowaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, zajmujących takie same stanowiska.

Zgromadzenie ds. Równości Płci zajmie się też kwestią awansów, ponieważ są dowody na to, iż kobietom trudniej jest otrzymać stanowisko kierownicze, niż dzieje się to w przypadku mężczyzn. Zbadany zostanie również ciężar opieki, jaki spada na kobiety i mężczyzn, więc określone zostaną np. nierówności podczas wykonywania obowiązków domowych.

Inicjując prace nad utworzeniem Zgromadzenia, premier Leo Varadkar powiedział: Irlandia jest krajem, w którym poczyniliśmy w ostatnich latach wielkie postępy, jeśli chodzi o równość mężczyzn i kobiet.

Premier dodał, że tempo zmian w wyrównywaniu traktowania kobiet i mężczyzn, choć zauważalne, jest w Irlandii zbyt wolne i „może upłynąć jeszcze wiele lat, gdy wszystkie zmiany zostaną dokonane”. „Potrzebne jest więc przyspieszenie prac, a to będzie możliwe po utworzeniu Zgromadzenia ds. Równości Płci”.

Zgromadzenie Obywatelskie ds. Równości Płci otrzyma od rządu 6 miesięcy, aby w tym czasie przygotować swój pierwszy raport z prac, a gabinet oczekuje, iż będzie to raport w wysokim stopniu kompletny.

Premier Varadkar i minister ds. dzieci Katherine Zappone spodziewają się, że Zgromadzenie zaproponuje też rozwiązania, jakie potrzebne są w kwestii wyrównywania szans i płac obu płci.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Podziel się:

Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn