Rosyjskojęzyczne dzieci zastraszane w irlandzkich szkołach

Przewodniczący Council of Russian Compatriots Fiodor Smirnow powiedział, że narasta fala prześladowania i szykanowania rosyjskojęzycznych dzieci w irlandzkich szkołach.

Takich aktów przemocy dopuszczać się mają inni uczniowie, a rosyjskojęzyczne dzieci, prześladowane są wyłącznie dlatego, że używają języków wschodnich. Smirnow zaznaczył, że sprawa nie dotyczy wyłącznie uczniów rosyjskich, bo w tym gronie znalazły się również dzieci łotewskie i litewskie, a także te, których języki podobne są do rosyjskiego i nie są zrozumiałe dla tutejszych uczniów.

Fiodor Smirnow dodał również, że szykany rozpoczęły się w chwilę po rozpoczęciu „operacji specjalnej” na Ukrainie, natomiast obecnie przybierają na sile. Rosyjskojęzyczne dzieci nazywane są „rosyjskimi faszystami”, co jasno pokazuje, że jest to forma przemocy słownej i zastraszanie, ale można to też nazwać rusofobią, dodał w wywiadzie dla gazety The Times Smirnow.

Z doniesień irlandzkich mediów wiemy jednocześnie, że na takie wybryki uczniów reagują nauczyciele, którzy wyjaśniają, iż nie powinno się używać żadnych obraźliwych określeń wobec swoich szkolnych koleżanek i kolegów, a także próbują wyjaśniać całą sytuację. Co istotne, rosyjskojęzyczne dzieci w irlandzkich szkołach, proszone są o tłumaczenie słów nauczycieli małym Ukraińcom, którzy rozpoczynają naukę w tutejszych palcówkach edukacyjnych.

Pan Smirnow pozostał jednak przy swojej opinii, a i podał kilka przykładów, jak chłopca z Łotwy, którego matka poinformowała przewodniczącego Council of Russian Compatriots, iż jej syn, wielokrotnie w szkole nazywany był przez innych uczniów „nazistą”.

Council of Russian Compatriots zastanawia się również nad podjęciem kroków prawnych w tej sprawie, a będzie to wzorem Berlina, gdzie w ponad 200 sprawach prowadzone są śledztwa, a dotyczą przestępstw popełnianych jakoby na osobach rosyjskojęzycznych.

Przedstawiciela rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa stwierdziła, że w wielu krajach na całym świecie trwa prześladowanie Rosjan, a jest to wynikiem informacji medialnych.

Maria Zacharowa powiedziała:

– Dzieje się tak z powodu pompowania informacji i niekończącego się powielania podróbek lub propagandy i z ludzi, zaczynają po prostu wychodzić zwierzęta.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
UE szuka alternatywn
Wkrótce zabraknie m
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська