Rosyjskie samoloty w pobliżu brytyjskiej przestrzeni powietrznej

Już trzeci raz w okresie ostatniego tygodnia, myśliwce RAF-u, zostały poderwane w powietrze, ze względu na operujące w pobliżu brytyjskiej przestrzeni powietrznej samoloty wojskowe, należące do Federacji Rosyjskiej.

Siły powietrzne Wielkiej Brytanii poinformowały, iż nad Morzem Północnym, ich radary wykryły samoloty „wroga”, a po poderwaniu odrzutowców RAF Fighter w powietrze okazało się, że są to maszyny rosyjskie. Samolotami były maszyny patrolowe, ale też jeden przystosowany do zwalczania łodzi podwodnych TU-142 Bear F.

Jak podaje RAF, to już trzeci taki przypadek w czasie ostatnich dni, a akcja przeprowadzona została przez samoloty Tajfun z bazy w Moray.

Dodatkowo rzecznik RAF powiedział, że w żadnym momencie, rosyjskie samoloty, nie naruszyły przestrzeni powietrznej Zjednoczonego Królestwa i operowały w przestrzeni międzynarodowej, chociaż bardzo blisko granic Wielkiej Brytanii.

Kiedy Wielka Brytania poinformowała swoich sojuszników z NATO o „wrogim” samolocie, który zbliża się do jej granicy powietrznej, prewencyjnie w powietrze poderwano także maszyny wojskowe – jednostek szybkiego reagowania z Francji, Danii oraz Norwegii, które także monitorowały trasy przelotów rosyjskich maszyn.

Główny dowódca RAF w Wielkiej Brytanii wicemarszałek lotnictwa Ian Duguid powiedział, że to nieustanne działania Rosji, ale jego kraj, jest wyczulony na takie zachowania, więc reakcja zawsze jest natychmiastowa.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: BBC

Polska-IE: Udostępnij
Garda wcześniej zaj
Bezsensowna „zielo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian