Rosyjskie manewry morskie w pobliżu Irlandii

Irlandzkie Ministerstwo Sprawa Zagranicznych i Ministerstwo Obrony Republiki Irlandii, poinformowane zostało oficjalnymi kanałami, że rosyjska Marynarka Wojenna, przeprowadzi ćwiczenia morskie w okolicy Irlandii.

Manewry, jak donosi irlandzki MSZ, planowane miały być przez Rosję już wcześniej, jednak uznaje się też, że związane są z narastającym napięciem przy granicy z Ukrainą, a także manewrami NATO, które prowadzone będą w marcu tego roku. To z kolei odpowiedź NATO na rozlokowanie na Morzu Barentsa broni hipersonicznej, a także znacznego zwiększenia w tym rejonie aktywności Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Ćwiczenia Rosjan w okolicach irlandzkich wód terytorialnych, odbędą się 240 kilometrów na południowy zachód od hrabstwa Cork, a rozpocząć się mają 3 lutego 2022 roku. Co istotne, manewry rosyjskiej marynarki, zaplanowane zostały w wyłącznej morskiej strefie ekonomicznej Republiki Irlandii, gdzie sprawdzony zostanie stan i możliwości artylerii morskiej. O ćwiczeniach poinformował irlandzki rząd admirał Nikołaj Jewmenow, który jednocześnie dowodzić będzie całą akcją.

Na rosyjskie manewry przygotowują się już teraz Siły Obronne Republiki Irlandii, ale i Urząd Lotnictwa Cywilnego, który wyznaczy bezpieczne drogi dla samolotów pasażerskich. Irlandzki Urząd Lotniczy planuje wprowadzić tymczasowy zakaz lotów nad wyznaczoną strefą manewrów morskich Rosjan, aby zwiększyć bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego.

Rosja przeprowadzić ma również ćwiczenia z bronią naziemną, o czym także poinformowano irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oficjalne informacje płynące z irlandzkiego MSZ, nie mówią, jaka ilość okrętów rosyjskiej Marynarki Wojennej, weźmie udział w manewrach, ale ma być to jakoby grupa zadaniowa, składająca się z 3 do 5 okrętów. MSZ Republiki Irlandii poinformował o rosyjskich manewrach sojuszników z państw NATO.

Bogdan Feręc

Źr: DFA

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Krach na rynku nieru
Rząd musi przyspies
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>