Rosyjskie firmy-przykrywki działały w Irlandii

Szef Banku Centralnego Irlandii ujawnił, że przynajmniej 15 firm, które działały do tej pory na wyspie, miało powiązania z rosyjskimi oligarchami zbliżonymi do Kremla.

Właśnie te 15 firm i ich właściciele, otrzymali już zakaz prowadzenia działalności w Republice Irlandii, co wiąże się z sankcjami, jakie nałożone zostały na Federację Rosyjską przez Unię Europejską. Proces dochodzenia do sedna sprawy zajął Bankowi Centralnemu trochę czasu, bo rosyjscy właściciele w sposób doskonały kamuflowali się za kolejnymi spółkami córkami, ale BCI udało się zidentyfikować prawdziwych właścicieli tych biznesów.

Gubernator Banku Centralnego Gabriel Makhlouf dodał również, że wiadomo już, iż około 33 firmy działające w Republice, mają powiązania z rosyjskim biznesem, więc są one w aktywnym rozpracowaniu władz BCI.

Wiele działających tu firm rosyjskich, nie ma na pierwszy rzut oka żadnych powiązań z Federacją, a dopiero głębsza analiza pokazuje, że jest całkiem inaczej i pieniądze, jakie przepływają przez Irlandię, trafiają w końcu na konta rosyjskich oligarchów. Ocenia się, że na koniec ubiegłego roku, spółki celowe, których część może mieć konotacje rosyjskie, posiadały w Irlandii 37,1 mld € aktywów emitowanych właśnie w Rosji. Spółki te tworzone były tylko w jednym celu, więc miały określone cele gospodarcze, czyli najczęściej transfer pieniędzy.

Bank Centralny działając na podstawie sankcji nałożonych przez Unię Europejską, ma teraz prawo, aby po zidentyfikowaniu nadzoru właścicielskiego, zamrozić te właśnie aktywa i wydać zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności na ternie Republiki. Tak stało się już w kilku przypadkach, a kolejne spółki-przykrywki, doczekają się takiego zakazu wkrótce, powiedział Gabriel Makhlouf na posiedzeniu Komisji ds. Finansów Oireachtas.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przywłaszczenie prz
Gabinet w sposób ro
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська