Rosyjski statek szpiegowski krąży wokół Irlandii

Siły Obronne Republiki poinformowały, iż w pobliżu zachodniego wybrzeża Irlandii, zauważono rosyjski statek szpiegowski.

Marynarka Wojenna rozpoczęła śledzenie poczynań Rosjan, a jednocześnie wysłała sygnał, że okręt, objęty został monitoringiem i naruszenie wód terytorialnych Republiki Irlandii, pociągnie za sobą odpowiednie działania. Rosyjski okręt ma długość 350 stóp i nosi nawę Yantar, a należy do tajnej rosyjskiej Głównej Dyrekcji Badań Podwodnych, która obsługuje wiele rosyjskich okrętów podwodnych, wykorzystywanych do misji specjalnych.

Oficjalnie statek wykorzystywany jest do badań morskich, ale od dawna wiadomo, że na jego pokładzie, znajduje się najnowocześniejsza aparatura obserwacyjna, więc może być wykorzystywany, jako okręt szpiegowski. Urządzenia na Yantarze, mogą przechwytywać sygnały wysyłane drogą radiową, ale też monitorować przesył danych w kablach podmorskich.

Na statku znajduje się obecnie 60-osobowa załoga, a portem macierzystym jest Kaliningrad na Morzu Bałtyckim. Na pokładzie Yantar ma też niewielkie łodzie podwodne, a te mogą zanurzać się do 20 000 stóp pod powietrznię wody i co ważne, wyposażone są w sprzęt do zakładania urządzeń śledzących na podmorskich przewodach i kablach do przesyłu wszelkich danych. Yantar wyposażony jest również w najnowszej generacji sprzęt do nasłuchu, więc może przechwytywać wiadomości przesyłane drogą podmorską przez okręty podwodne i to z dużych odległości.

Defence Forces poinformowało również, że ten statek, nadje specjalny sygnał identyfikacyjny, śledzony jest przez Irish Naval Service i do tej pory, nie naruszył strefy wód terytorialnych Irlandii. Operuje jednak w pobliżu kabli, jakie przesyłają dane z USA do Europy.

Wcześniej Yantar wykorzystywany był do akcji poszukiwawczych i ratunkowych, ale uważa się, że była to tylko przykrywka i Rosjanie, chcieli w ten sposób uprawdopodobnić jego zastosowanie badawcze.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Drastyczne podwyżki
Żaden irlandzki oby