Rosyjski rząd zarządza zwrotem leasingowanych samolotów

Kiedy zamknięto europejską przestrzeń powietrznych dla rosyjskich samolotów, wiele firm leasingujących te maszyny zażądało, aby rosyjscy przewoźnicy, oddali wypożyczony sprzęt.

Tu jednak do akcji wkroczył rząd Federacji Rosyjskiej i na początku zalecał swoim przewoźnikom wstrzymanie się z decyzjami, a teraz wprowadził zasadę udzielania pozwoleń na zwrot samolotów. W związku z tym każda rosyjska firma, która uzna, że zastosuje się do wezwania o zwrot leasingowanych maszyn, musi wcześniej uzyskać na taki krok zgodę rosyjskiego Ministerstwa Transportu.

To z kolei oznacza, iż firmy leasingowe z Irlandii, mogą czekać całymi miesiącami na zwrot maszyn, a nie jest też wykluczone, że tamtejszy Departament Transportu, z wydaniem decyzji będzie zwlekał lub wyda odmowną. To natomiast spowoduje, iż samoloty pozostaną w rękach rosyjskich przewoźników i jeżeli będą wykorzystywane, to na małą skalę. Może być też tak, że w związku z zakazem lotów, rosyjscy przewoźnicy, nie będą w stanie płacić za najem maszyn, więc straty poniosą firmy leasingowe.

Jest jeszcze jeden problem, bo obecnie, kiedy części banków z Rosji zabroniono operacji międzynarodowych na dużą skalę, rozliczenia mogą się odbywać w rublach, więc walucie, która nie ma już praktycznie żadnej wartości.

Rosyjskie Ministerstwo Transportu podjęło też decyzję, że wszelkie zobowiązania wobec leasingodawców samolotów, muszą być zatwierdzane przez urzędników, zanim zostaną dokonane, więc i w tym zakresie może dojść do sytuacji, że pieniądze, nie będą wpływać do wierzycieli. W nowych rosyjskich zarządzeniach mówi się również, że rosyjskie linie lotnicze mogą korzystać z dzierżawionych samolotów, ale nie mają prawa płacić za najem w dolarach lub euro i wg rosyjskich władz, mogą z nich korzystać do końca trwania umowy.

Na takie oświadczenie ostro zareagowali leasingodawcy z Irlandii, którzy stwierdzili, że to podejście Rosji do nałożonych sankcji i żądań o zwrot dzierżawionych maszyn, wygeneruje straty, bo rosyjska waluta, jest pieniądzem śmieciowym i wciąż traci na wartości, więc nawet przelew na wymaganą kwotę, ale w rublach, może przynieść w ciągu kilku godzin stratę.

Rosyjskie firmy dzierżawią obecnie od przedsiębiorstw w Irlandii prawie 700 maszyn różnego typu i są największym leasingodawcą na rosyjski rynek. Irlandzcy leasingodawcy wyznaczyli też termin zwrotu wypożyczonych maszyn i Rosjanie, muszą oddać je do 28 marca tego roku, a i do tego czasu, rozwiązać umowy dzierżawy.

Rosyjski regulator rynku lotniczego Rosaviatsia mówi natomiast, że do tego czasu, Rosja może zwrócić tylko część samolotów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przed obniżką wzro
Inflacja wzrośnie d