Rosyjski okręt wojenny w pobliżu Irlandii

Siły Obronne Republiki Irlandii zaobserwowały w ostatnich dniach wzmożony ruch rosyjskich jednostek pływających w okolicach Irlandii, a jak dodają, jeden ze statków był okrętem wojennym.

Defence Forces uważa, że zaliczyć należy te wydarzenia do incydentów morskich, które dotyczą wód znajdujących się pod ścisłą kontrolą Republiki Irlandii. Statki, o których mowa zarejestrowane były pod banderami Federacji Rosyjskiej, a wiąże się ich aktywność z sobotnim wydarzeniem w Wielkiej Brytanii, więc koronacją Karola III.

Jednym ze statków, jaki pojawił się w wyłącznej strefie ekonomicznej irlandzkich wód była fregata Federacji Rosyjskiej „Admirał Grigorowicz” i zaobserwowana została w początkach ubiegłego tygodnia.

Na akwenach Republiki Irlandii pojawił się również tankowiec „Kama”, który zaopatrywał rosyjską fregatę w paliwo. Rosyjskie statki i okręt pojawiały się w południowej części Morza Irlandzkiego, a ich aktywność ściśle monitorowana była przez Air Corps oraz Irish Navy.

Jak dodają Irlandzkie Siły Obronne, monitorowano w ostatnim czasie cztery statki pływające pod rosyjskimi banderami, a obserwacje prowadzone były z powietrza i morza.

Siły Obronne podzieliły się również tymi informacjami z sojusznikami wojskowymi, w tym raporty przekazywane były do NATO.

To już kolejne incydenty, do jakich doszło w ostatnim czasie u wybrzeży Irlandii, gdyż w zeszłym miesiącu kilka statków handlowych Federacji Rosyjskiej, przepływało przez wody terytorialne Republiki u wybrzeży Galway i Kerry.

O ile statkami handlowymi zajmują się tylko Siły Obronne z Irlandii, tak przy okrętach wojenny Federacji Rosyjskiej, operacje obserwacyjne prowadzone są wspólnie z lotnictwem Królestwa Wielkiej Brytanii. RAF wspiera w misjach obserwacyjnych Air Corps, a i w morze wychodzą w takich sytuacjach siły Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii.

Analitycy ds. wojskowości i zagrożeń militarnych mówią, iż pojawienie się na irlandzkich wodach okrętów i statków należących do Federacji Rosyjskiej, opisać można, jako działalność „wysoce podejrzaną”, a i nie wiadomo, czy statki handlowe, nie są wyposażone w sprzęt monitorujący lub szpiegowski. Nie mówi się jednak w komunikatach i opiniach, że statki oraz okręty należące do Rosji mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla Irlandii, jednak podkreśla się, iż trzeba tę aktywność morską ściśle monitorować.

Obecność rosyjskiej floty u wybrzeży Irlandii uznaje się obecnie za wprowadzenie w życie typowej taktyki, jaką od lat stosuje Federacja Rosyjska, więc są to próby pokazania, iż Rosja wciąż jest obecna na wodach morskich, a i w taki sposób wywierana jest presja na opinii publicznej. Są to też próby „zastraszania” politycznego.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image CC BY 4.0 Пресс-служба Западного военного округа – „Адмирал Григорович”

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: