Rosyjski i Ukraiński biznes w Irlandii zjednoczony przeciwko Putinowi

Większość Rosjan mieszkających i prowadzących swoje interesy na świecie, a nie jest tu mowa o oligarchach zbliżonych do Kremla, sprzeciwia się wojnie i inwazji na Ukrainę.

Tak dzieje się m.in. w Irlandii, gdzie rosyjscy biznesmeni jasno deklarują, że są przeciwni rozpętanej przez Putina wojnie, czemu dają wyraz, łącząc się z ukraińskim biznesem. Przeciwstawiają się również polityce prowadzonej przez Moskwę i zaznaczają, że jest to wojna Putina, a nie Rosji przeciwko Ukrainie i Europie, które lokator Kremla chciałby zdestabilizować gospodarczo.

Ostatnie dni przyniosły też ważne inicjatywy, bo właśnie rosyjski i ukraiński biznes w Irlandii połączył siły i właściciele tych firm deklarują, iż ich protest wobec wojny będzie jeszcze wyraźniejszy.

Przedstawiciele obu grup biznesowych zapowiadają, iż nie tylko będą protestować przeciwko wojnie na Ukrainie i autorytarnym rządom Władimira Putina, ale połączą siły i wspólnie wspierać będą walczący ukraiński naród. Taką opinię wyraził m.in. Andriej Tarakanow (na zdjęciu), który pochodzi z Moskwy, a w Irlandii prowadzi swoje interesy od lat.

Solidaryzujący się z Ukraińcami Rosjanie mieszkający w Dublinie i innych częściach Irlandii zapoczątkowali inicjatywę, która ma być zarówno wyrazem protestu przeciwko napaści Rosji na niepodległy kraj, ale i pomocą. Mówi się, że będzie to nadzwyczajna pomoc humanitarna i ma stać się protestem wobec Putina i jego działań.

Oprócz rosyjskich biznesmenów, którzy zaczęli w Irlandii ściśle współpracować z ukraińskimi przedsiębiorcami, włączyli się do inicjatywy także rosyjskojęzyczni pracownicy o wysokich kwalifikacjach, a ci zatrudnieni są w wielu sektorach irlandzkiej gospodarki, w tym informatycznym, czyli w firmach takich jak Google, Facebook, LinkedIn, Microsoft oraz Twitter, ale też z branży medycznej. W tej grupie znaleźli się oprócz Ukraińców Rosjanie i Białorusini, którzy też sprzeciwiają się zbrojnej napaści Putina na Ukrainę, ale są też przeciwni włączeniu się Białorusi do działań wojennych i ostro krytykują reżim Łukaszenki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Możliwe są cięcia
Applegreen manipuluj