Rosyjska flota zagraża irlandzkim rybakom?

Manewry rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Cork, wciąż budzą duże emocje, a obecnie do akcji włączyli się rybacy.

To właśnie rybacy z Irlandii zapowiedzieli, że zamierzają protestować przeciwko obecności wojsk rosyjskich na wodach Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Republiki Irlandii, a w pobliżu rejonu rosyjskich ćwiczeń. Protest ma zwrócić uwagę, że rybacy, przeciwni są takim działaniom, bo możliwe jest zagrożenie skażenia wód, ale też, nie godzą się na interwencję zbrojną Rosjan na Ukrainie.

Pojawiło się też ostrzeżenie strony rosyjskiej, która twierdzi, że obecność statków w okolicy prowadzonych ćwiczeń, może stwarzać zagrożenie i „narazić załogi innych statków na duże niebezpieczeństwo”. Takie działanie określono również „lekkomyślnym i nieodpowiedzialnym”.

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Dublinie wydała wczoraj specjalny komunikat, a w tym stwierdza, iż rozumie obawy irlandzkich rybaków, które mogą narazić „integralność zasobów morskich”, jednak w tym zakresie, nie ma do takich opinii podstaw, gdyż ćwiczenia, nie będą narażać bioróżnorodności oceanu i rejonu, w którym odbywać będą się manewry.

Ambasada Federacji Rosyjskiej:

– Jednocześnie uważamy, że wszelkie próby ingerencji w ćwiczenia wojskowe byłyby lekkomyślnym i nieodpowiedzialnym działaniem, które mogłoby zaszkodzić zarówno marynarzom, jak i rybakom.  Wszystko to zostało wyjaśnione Irlandzkiej Organizacji Producentów Ryb Południowych i Zachodnich (ISWFPO).

Z apelem do rybaków wystąpił również wicepremier Leo Varadkar, który powiedział, aby załogi statków rybackich i kutrów, nie narażały się na niepotrzebne niebezpieczeństwo, więc trzymały z dala od rejonu ćwiczeń rosyjskiej floty morskiej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
BCI spodziewa się t
Nie będzie stawiani
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська