Rosyjska ambasada deklaruje pomoc

Irlandzkie służby ds. cyberbezpieczeństwa rozpoczęły już szeroko zakrojone działania, by wyjaśnić sprawę ataku na komputery i sieć HSE, a przeszukują nawet „dark net”.

Sprawa ma również charakter międzynarodowy, co pozwoliło włączyć się do śledztwa służbom policyjnym z całej Europy, ale i pojawiła się, z nieoczekiwanej strony, deklaracja pomocy. Otóż Ambasada Federacji Rosyjskiej w Dublinie przesłała do irlandzkiego MSZ pismo, w którym zaoferowała pomoc w „przyjrzeniu się” tej sprawie, a nawet ułatwienie dochodzenia.

Ambasada Rosji twierdzi również, że jest gotowa do pełnej współpracy, o ile irlandzki rząd, wyrazi chęć i poprosi o taką pomoc.

Rzeczniczka rosyjskich służb dyplomatycznych w Irlandii poinformowała jednocześnie, że Ambasada Federacji Rosyjskiej, ostro potępia atak hakerów na sieć informatyczną HSE i przestępczą działalność osób związanych z atakiem, a dodaje, iż „ten konkretny incydent, który spowodował uszkodzenie systemu HSE w Irlandii”, jest działaniem niedopuszczalnym, gdyż zagraża życiu i zdrowiu setek ludzi, w tym Rosjan przebywających w Irlandii.

Reakcja rosyjskiej ambasady jest w zasadzie normalnym działaniem dyplomatycznym, gdyż o ubiegłotygodniowy atak, z jakim mieliśmy do czynienia w nocy z czwartku na piątek, oskarżani są hakerzy z Rosji.

Zarówno irlandzki rząd, jak i wszystkie środowiska polityczne w kraju, ostro potępiły atak na komputery HSE i nazywają to wydarzenie „całkowicie godnym pogardy”.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Radni chcą podwyżk
Met Éireann ostrzeg
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian