Rośnie sprzedaż papierosów

Niejednokrotnie zostało już powiedziane, że koronawirus ma też dobre strony, a te widać obecnie w zakresie czarnego rynku papierosów.

Jak informuje Revenue, w pierwszych miesiącach roku, a za sprawą wprowadzenia ograniczeń podróży i większej ilości kontroli na granicach, znacznie wzrosła wykrywalność prób nielegalnego wwozu na teren Republiki papierosów. W tym roku władze celne przejęły w pierwszym półroczu papierosy o wartości przekraczającej 31,2 mln €, a w analogicznym okresie roku 2019 było to na kwotę 6,6 mln €.

Tym samym odcięto handlarzy nielegalnymi papierosami od źródeł, więc Revenue używa stwierdzenia, że „czarny rynek papierosów zamarł”.

Wraz z tą informacją pojawiła się jeszcze jedna, a pochodzi od Retailers Against Smuggling (RAS) i rzecznik tej organizacji, Benny Gilsenan stwierdził, że koronawirusowe obostrzenia, przyczyniły się do znacznego spadku prób przemytu papierosów i pokątnej ich sprzedaży.

Benny Gilsenan – RAS:

– Powiedziałbym, że przemycane papierosy praktycznie całkowicie wyschły, ponieważ organy celne odnoszą dużo większe sukcesy w konfiskatach. Ilość napływających towarów byłaby i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie znacznie niższa z powodu Covid-19 oraz obostrzeń na granicach.

W tej sprawie wypowiedziała się również organizacja Retail Ireland, która poinformowała, że w okresie pandemii, znacznie wzrosła sprzedaż papierosów w sklepach, więc i większe wpływy zanotowane zostały w budżecie.

Wychodzi więc na to, że władze celne, a działając w warunkach normalności, nie radzą sobie z przemytem papierosów, które w konsekwencji, wpływają na dochody podatkowe kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue/Retail Ireland/Retailers Against Smuggling

Polska-IE: Udostępnij
Czas zjednoczenia zb
Niebezpieczne meduzy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian