Rośnie sprzedaż aut elektrycznych

Wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych jest dobrze przyjmowany przez polityków, którzy są zdania, iż ich wysiłki, które promują stosunkowo nowy rodzaj napędu, przynoszą efekty.

Szczególnie zadowolona z tego jest Fine Gael, która przepisy o autach elektrycznych przygotowała i wprowadziła, a skomentował to szef partii w parlamencie poseł Richard Bruton. Niedawny wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych jest obiecującym krokiem we właściwym kierunku, powiedział przedstawiciel Fine Gael.

Poseł Richard Bruton stwierdził:

– Dane pochodzące z CSO pokazują, że przechodzenie na jazdę elektryczną nabiera tempa. Prawie 20% sprzedaży nowych samochodów w zeszłym roku było w pełni elektrycznych lub hybrydowych. Udział takich samochodów w imporcie używanym jadącym po naszych drogach po raz pierwszy również osiągnął rekordowy poziom 11%. Wzrosty oznaczają eksplozję trendu, który pojawił się zaledwie dwa lata temu. W szczególności udział samochodów typu plug-in zwiększył się trzykrotnie. W rzeczywistości trend nabiera tempa, a udział pojazdów elektrycznych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy był dwukrotnie większy niż wcześniej w tym roku. To naprawdę dobra wiadomość dla naszej bitwy o klimat. Każdy w pełni elektryczny samochód usuwa 80% dwutlenku węgla związanego z paliwami kopalnymi, a hybryda typu plug-in redukuje go o połowę. Tylko w tym roku na ulice wyjechało 11 000 samochodów z wtyczką, które będą potrzebowały dostępu do punktów ładowania. Tendencja ta mogłaby ulec przyspieszeniu, gdybyśmy szybko zaczęli wdrażać publiczną sieć ładowania, gdyż ponad połowa kierowców rozważyłaby zakup samochodu elektrycznego, ale mają niepokój o zasięg. Plan wprowadzenia publicznych ładowarek utknął w martwym punkcie. Mamy teraz 800 publicznych ładowarek. Gdyby wszystkie działały, mogłyby dostarczyć 80 000 kilometrów ładunku na godzinę. Plany uruchomione w 2019 r. miały na celu zwiększenie tej liczby do 350 000 przy wykorzystaniu 1400 nowych ładowarek. Jednak postęp był bardzo powolny. Tylko 10% ładowarek ESB jest zainstalowana, podczas gdy żadna z 1000 ładowarek samorządowych nie została w ogóle wdrożona. W istocie większość władz lokalnych nie podjęła żadnego kroku, aby wykorzystać środki dostępne w ramach programu. Wpływ Covid był bez wątpienia czynnikiem, ale władze publiczne muszą działać teraz, aby zapewnić, że nasze ożywienie będzie ekologiczne i trwałe. Dążę do tego ze wszystkimi zainteresowanymi organami. Jedną z rzeczy, których nauczył nas Covid, jest przywiązywanie większej wagi do środowiska, które lubimy. Musimy działać teraz, aby chronić ją na przyszłość. Nadszedł czas, aby wspólnie z władzami krajowymi i lokalnymi wspólnie poprzeć napęd elektryczny.

*

Świetnie, bo to dobra informacja, ale pan poseł zapomniał, że jednak większość salonów samochodowych, boryka się z inną niedogodnością. Otóż tegoroczny zimowy sezon sprzedaży zakończył się szybciej, niż się ktokolwiek spodziewał i właściciele punktów sprzedaży nowych aut zgłaszają, że nie mają już właściwie nowych zamówień, a i proponowane przez nich samochody używane, nie cieszą się wzięciem. Tym samym mówią, że stanęli w obliczu ogromnych strat, a część salonów, może zostać w ogóle zamknięta. Branża samochodowa uznała, że ten sezon jest już skończony, a jedynym dla nich ratunkiem, stanie się podanie szczepionki, odblokowanie kraju i liczą, że trend odwróci się po połowie roku.

Wcześniej sezon zimowy, w zależności o popularności marki, trwał w Irlandii od początku stycznia, do końca marca, a w niektórych przypadkach nawet do połowy maja. W tym roku zakończył się po niecałych dwóch tygodniach, praktycznie wszędzie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Kryptowaluty doczeka
Puste półki u nasz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian