Rośnie poziom przemocy domowej

Zwiększona ilość przypadków przemocy domowej, jaka obserwowana jest w Irlandii, niepokoi, a i nie powinna mieć miejsca.

Senator Fianna Fáil Erin McGreehan wyraziła obawy związane z nowymi przypadkami przemocy domowej, które zgłoszono podczas pandemii koronawirusa.

Według raportu Safe Ireland prawie 3500 kobiet i 600 dzieci po raz pierwszy skontaktowało się ze służbami ds. przemocy domowej w ciągu pierwszych 6 miesięcy pandemii, co oznacza, że w pół roku 19 kobiet i 3 dzieci dziennie.

Senator McGreehan mówi:

– Liczby zgłoszone przez Safe Ireland są przerażające i rzucają światło na niepokojący poziom niewidzialnych nadużyć w Irlandii. Program rządu zawiera zobowiązanie do przeprowadzenia audytu dotyczącego podziału odpowiedzialności za przemoc seksualną w rodzinie i przemoc na tle płciowym w różnych agencjach rządowych. Raport ma ukazać się w pierwszej połowie przyszłego roku. Wzywam minister sprawiedliwości lub ds. dzieci, aby poinformowali izbę o dotychczasowych postępach w realizacji tego sprawozdania. Obecnie nie ma jednego ministra odpowiedzialnego za przemoc w rodzinie, co jest sytuacją, która powoduje nieopisane trudności dla organizacji pozarządowych i usługodawców. Dostępne środki również stanowią problem – obecnie nie ma wystarczającej liczby schronisk, aby wesprzeć kobiety, które tego potrzebują. Musimy pracować nad wszechstronnym planem zapobiegania i ochrony.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian