Rośnie koronawirusowy sprzeciw wobec rządu

Wczoraj ulicami Dublina przemaszerowało tysiące osób, które wyrażały swoje niezadowolenie wobec polityki władz, a ta, poprzez nakładanie ograniczeń, w tym nakaz zakrywania twarzy, ma naruszać wolności osobiste.

Oficjalne dane mówią, że ulicami Dublina przemaszerowało około 2000 osób, a marsz zorganizowany był przez grupę Yellow Vest Ireland, która określa się jako „ruch ludowy”, który „nie jest powiązany z żadną grupą polityczną, organizacją ani politykiem”.

Protestujący zebrali się pod Custom House, a następnie przemaszerowali przez stolicę, a jak podkreśla policja, która bacznie przyglądała się tym wydarzeniom, niewiele osób zachowało dystans społeczny.
Uczestnicy marszu nieśli też transparenty, które nawoływały o zdjęcia osłon twarzy, a były też takie, które mówiły, że „koronawirus, to tylko przeziębienie”.

Ze względu na bezpieczeństwo protestujących, Garda zdecydowała się na zamknięcie kilku ulic, a jak dodał rzecznik An Garda Siochána, policjanci nie musieli interweniować, a i nie dokonali żadnych aresztowań.

Oświadczenie An Garda Siochána:

– Nie mieliśmy żadnych doniesień ani żadnych incydentów, ani też aresztowań związanych z demonstracją w centrum Dublina. Zaangażowana grupa zebrała się na Nabrzeżu Urzędu Celnego około godziny 13:00 i stamtąd udała się do budynków rządowych. W celu ułatwienia bezpiecznego poruszania się osób zaangażowanych w marsz i płynności ruchu w centrum miasta wprowadzono zamknięcia dla ruchu kołowego. Demonstracja dosyć szybko dobiegła końca i w centrum miasta nie zgłaszano żadnych opóźnień w ruchu. Szacuje się, że protestujący pojawili się w liczbie od 1500 do 2000 osób.

Marsz, jak dodają organizatorzy, miał dać wyraz niezadowolenia, ale miał też zwrócić uwagę irlandzkich władz, że nie wszyscy w kraju czują się komfortowo, w przypadku nałożenia na nich nakazu noszenia maseczek.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
An Post unowocześni
IRA szuka dostawców