Rośnie internetowa sprzedaż artykułów spożywczych

Wydatki na artykuły spożywcze, nadal są wyższe, niż miało to miejsce przed pandemią, chociaż znacząco spadła sprzedaż jedzenia na wynos.

Najnowsze dane pracowni Kantar Worldpanel pokazały, że w ostatnich 12 tygodniach kończących się 9 sierpnia, sprzedaż artykułów spożywczych w systemie online podniosła się o 125%, co oznacza, że udział sprzedaży internetowej podniósł się do 4,5%, co dało dodatkowe 75,1 mln €.

W okresie ostatnich czterech tygodni na jedzenie wydaliśmy ponad 930 mln €, ale to znacznie mniej, niż było jeszcze kilka miesięcy temu.

W kraju zauważono też zmieniający się trend zakupowy, bo częściej obecnie wybierane są małe sklepy, a supermarkety, stały się miejscami rzadziej odwiedzanymi. W okresie ostatniego miesiąca, na zakupy spożywcze w marketach wydaliśmy średnio o 5 €, mniej, niż było to jeszcze w kwietniu tego roku.

Nie zmienia to jednak faktu, że duże sklepy sieciowe, wciąż mają silną pozycję na rynku, a liderem jest obecnie SuperValu, który zawładnął portfelami 22,3% klientów rynku detalicznej sprzedaży spożywczej. Na drugiej pozycji uplasowało się Tesco, a wynik brytyjskiej sieci zamknął się udziałem w rynku na poziomie 21,1%. Trzecia pozycja przypadła Dunnes Stores, które całkiem niedawno jeszcze utrzymywało pozycję lidera, ale obecnie, musi zadowolić się 20,5% udziałem w rynku spożywczym.

Dyskonty spożywcze, czyli Aldi oraz Lidl są w trochę innej sytuacji, bo o ile Aldi utrzymuje sprzedaż na poprzednim poziomie, więc ma 12,6% ogólnego udziału w rynku sprzedaży artykułów spożywczych, to Lidl, ma dostęp do 12,8% rynku i ponownie wyprzedził swojego głównego konkurenta, czyli sieć Aldi.

Inne sklepy wybierane były o 0,1% częściej, więc ten sektor liczony ogółem ma obecnie udział w rynku na poziomie 10,7%.

Jak dodaje Kantar, wzrosła o 77% sprzedaż napojów alkoholowych i podpałek do grilla, co obserwowane było w czterech ostatnich tygodniach, a w ujęciu kwartalnym, zakupy związane z alkoholem, podniosły się o 56%.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar

Polska-IE: Udostępnij
Rząd nie może blok
Ostrzeżenie przed p