Rośnie ilość skarg na dublińskie lotnisko

DAA, które wygrało właśnie pięcioletni kontrakt na obsługę międzynarodowego lotniska im. Króla Abdulaziza w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, boryka się z problemami w stolicy Irlandii.

Problem ujawnił się w chwili, gdy po pandemii zaczęto uruchamiać normalny rozkład lotów, a wtedy okazało się, że brakuje dużej ilości pracowników. Najwięcej opóźnień powstaje podczas kontroli bezpieczeństwa, co powoduje opóźnienia w odlotach, natomiast najbardziej problematyczne są te w godzinach wieczornych.

Zgodnie z zasadami, jakimi powinien kierować się port lotniczy w Dublinie, w porze wieczornej i nocnej ilość startów i lądowań musi być wyraźnie ograniczona, by ryk samolotowych silników, nie przeszkadzał okolicznym mieszkańcom.

W ostatnim okresie coraz częściej dochodzi do sytuacji, że loty są opóźniane, również te, które planowane są w ciągu dnia, co z kolei wpływa na cały rozkład lotów i część maszyn nie mieści się w wyznaczonych ramach czasowych startów do odpowiedniej godziny. Opóźnienia wpływają też na pasażerów, którzy są mocno zestresowani, oczekując na odprawę bezpieczeństwa, bo nie mają pewności, czy zdążą na swój samolot.

Aktualnie mówi się o długich kolejkach w ramach odprawy bezpieczeństwa, co z kolei wpływa na ocenę działania lotniska w Dublinie i w tym zakresie pojawiają się opinie, że władze portu lotniczego, mają problemy ze sprawnym zarządzaniem lotniskiem. Powodem jest brak personelu, jak i raczej słabo działające grafiki pracy, chociaż władze lotniskowe, doskonale znają rozkład lotów, a ten przez przewoźników przestawiany jest na kilka tygodni na przód. Niektóre linie lotnicze operujące z Dublin Airport, przedstawiają DAA rozkład ich lotów z miesięcznym wyprzedzeniem, co powinno być odpowiednim czasem, aby przygotować odpowiednią ilość lotniskowego personelu naziemnego.

W reakcji na te opóźnienia zaleca się jedynie pasażerom, aby do odprawy bezpieczeństwa i biletowej, stawiali się na kilka godzin przed odlotem, co pozwoli na bezproblemową odprawę oraz powinno zmniejszyć opóźnienia.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська