Rośnie ilość płatności zbliżeniowych

W sierpniu w Irlandii padł rekord związany z płatnościami zbliżeniowymi, a tych w całym kraju wykonano ponad 62 miliony.

Banking & Payments Federation Ireland przeanalizowała płatności w kraju, a jak się okazuje, mieszkańcy wyspy coraz chętniej korzystają z płatności zbliżeniowych. Spowodowane może być to faktem zwiększenia kwoty płatności, jakiej można dokonać bez podawania czterocyfrowego numeru PIN.

Wartość wszystkich transakcji wykonanych zbliżeniowo sięgnęła w sierpniu tego roku 990 mln €, co jest rekordem kraju, ponieważ nigdy wcześniej ani nie wydano takiej kwoty, ani nie dokonano tylu transakcji zbliżeniowych. Średnio dziennie wykonywano 2 miliony płatności, co dawało dzienną wartość ok. 32 mln €. Oznacza to, że wartość transakcji w porównaniu z kwietniem tego roku, wzrosła dwukrotnie.

Prezes Banking & Payments Federation Ireland Brian Hayes uważa, iż konsumenci w Irlandii, zauważyli dobrodziejstwo tej formy płatności, rezygnując z używania gotówki.

Brian Hayes:

– Dane pokazują rekordowy poziom miesięcznych wydatków zbliżeniowych z płatnościami zbliżeniowymi, które stanowią połowę wszystkich płatności kartą w sierpniu 2020 r. Widzimy również, że konsumenci dokonują płatności zbliżeniowych o wyższej wartości niż wcześniej. Średnia wartość płatności zbliżeniowych wzrosła z 12,51 EUR w marcu do 15,93 EUR w sierpniu. Częściowo można to przypisać zwiększeniu limitu płatności zbliżeniowych do 50 euro w odpowiedzi na kryzys COVID-19.

Prezes Hayes podkreślił również, co potwierdza Bank Centralny Irlandii, że spadła ilość transakcji w bankomatach, więc w sierpniu, o 33% osób mniej, wypłaciło pieniądze.

Brian Hayes:

– To po raz kolejny podkreśla zmieniający się wzorzec w zachowaniu ludzi i ciągłe przechodzenie od gotówki do technologii cyfrowej. Chociaż część tej zmiany sprowadza się do konieczności i wygody ze względu na wpływ Covid-19, nie ma jednak wątpliwości, że zachowania ulegają zasadniczym zmianom, a ci, którzy przyzwyczaili się do płacenia kartą, nadal będą to robić.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian