Rośnie ilość inspekcji w zakładach pracy

W związku z pogarszającą się sytuacją wirusową w Irlandii, inspektorzy HSE ponownie zwiększyli ilość kontroli w miejscach pracy.

Wg najnowszych raportów, inspektorzy HSE, zintensyfikowali swoje działania i prewencyjnie kontrolują zakłady pracy. W tych sprawdzają stan przygotowania do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale i sprawdzają procedury, jakie na wypadek pojawienia się ogniska Covid-19, wprowadzone zostały w zakładzie.

Co istotne, nie tylko HSE prowadzi takie kontrole, bo i Komisja Stosunków Pracy (WRC), pojawia się w zakładach, a kontroluje przestrzeganie zasad prawa pracy i praw pracowniczych. Wiele wizyt związanych jest z naruszaniem zasad, jakie powinni stosować pracodawcy i na miejscu, próbuje się rozwiązać problemy.

WRC sprawdza też protokoły bezpieczeństwa zdrowotnego w ramach działań związanych z Covid-19, co jest odpowiedzią na naciski polityczne.

Wcześniej poseł Solidarności/PBP Richard Boyd-Barrett pytał wicepremiera i ministra biznesu Leo Varadkara, jak wyglądają kontrole w miejscu pracy oraz ile zostało przeprowadzonych?

Wicepremier odpowiedział, iż do końca września, WRC przeprowadziło 5166 pojedynczych kontroli, natomiast w całym 2019 roku, było ich 4804. Leo Varadkar zapowiedział również, że kontrole będą prowadzone nadal, gdyż pojawiają się nieliczne na szczęście przypadki, łamania praw pracowniczych w sytuacji niezwyczajnej kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/HSE

Polska-IE: Udostępnij
Stan epidemiologiczn
Sprzedaż alkoholu z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian