Rośnie ilość bezdomnych. Czeka nas wylew eksmisji?

Departament Mieszkalnictwa przedstawił dane za lipiec, a z tych niezbicie wynika, że w kraju zaczęła wzrastać ilość osób bezdomnych, co Ministerstwo zgrabnie nazywa „w zakwaterowaniu awaryjnym”.

W lipcu w mieszkaniach tymczasowych, czyli w noclegowniach i pensjonatach, ale też w hotelach, ilość osób, które straciły mieszkania, wzrosła do 8728, więc było ich o 29 więcej niż na koniec czerwca. W ubiegłym miesiącu w schroniskach przebywało 6077 dorosłych i 2651 dzieci, a liczba bezdomnych rodzin wyniosła 1142.

Rosnące wskaźniki mogą być oznaką wielu problemów, bo zarówno wkrótce możemy ponownie zbliżyć się do niedawnych wyników, czyli wskaźniki przekroczą magiczne 10 000 osób bez dachu nad głową, ale może przyjść też swoiste tsunami bezdomności, jeżeli rząd całkowicie zniesie moratorium na eksmisje i zakaz podnoszenia czynszów.

Organizacje pomagające osobom bezdomnym alarmują, iż otrzymują coraz więcej sygnałów od osób zaniepokojonych sytuacją, które już teraz dostały informacje od właścicieli wynajmowanych domów, że powinni liczyć się z rychłą podwyżką czynszu. Jakby tego było mało, całkiem spora ilość landlordów poinformowała najemców, że teraz, nie mogą tego zrobić, ale chcą w najbliższej przyszłości przeprowadzić generalny remont domu lub mieszkania, albo je sprzedać, więc lokatorzy, powinni się wyprowadzić, kiedy pozwolą na to przepisy.

Ogólnie rzecz ujmując, zakaz eksmisji wygasł 1 sierpnia, chociaż obowiązują inne przepisy, jednak część właścicieli domów tak sprytnie interpretuje zarządzenia, iż zaraz po zniesieniu tego rozporządzenia, pozbyli się najemców.

Prezes Dublin Simon Community Sam McGuinness powiedział:

-Nieznaczny wzrost liczby miejsc zakwaterowania awaryjnego w lipcu jest powodem do niepokoju. Jesteśmy w krytycznym momencie. Musimy złapać tych ludzi, zanim wpadną do studni bezdomności, ponieważ niezmiernie trudno jest się z niej wydostać. Nadchodzi zima, jak nigdy dotąd, tych ludzi po prostu nie można zostawić na mrozie.

Tak samo uważa Focus Ireland, które dodatkowo wzywa do ponownego wprowadzenia zakazu eksmisji i zamrożenia czynszu do czasu opanowania wirusa.

Dyrektor generalny Pat Dennigan:

– Ostatnie sześć miesięcy dowiodło, że jedną z najlepszych metod obrony przed Covid-19 jest stabilny dom. Środki takie jak moratorium na eksmisje i zamrożenie czynszu wyraźnie się sprawdziły, ponieważ liczba bezdomnych dzieci i dorosłych znacznie spadła w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Od czasu wygaśnięcia pierwotnego zakazu eksmisji i przeglądów czynszu, nasze usługi są obecnie skierowane do najemców, którzy są narażeni na wypowiedzenia i eksmisje, co jest głęboko niepokojące.

Dyrektor generalny Inner City Helping Homeless Anthony Flynn powiedział, że liczby nie pokazują całości rozmiaru problemu i że sytuacja się pogorszy.

Anthony Flynn:

– Wkrótce możemy zobaczyć tsunami zbliżające się do nas mocno i szybko, i nie będziemy na to przygotowani. Liczby w odniesieniu do osób mieszkających na ulicach, nie są brane pod uwagę i zaobserwowaliśmy 50% wzrost tej liczby. Ze 164 osobami śpiącymi pod gołym niebem w zeszłym tygodniu. Dane nie obejmują również schronisk dla ofiar przemocy domowej, centrów bezpośredniego zaopatrzenia ani osób korzystających z łóżek noclegowych, a dane, ogólnie rzecz ujmując, są całkowicie nieszczere.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia zmniejszył
Na froncie walki z k
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian