Rośnie aktywność grup paramilitarnych w Irlandii Północnej

Cienka czerwona linia może być wkrótce przekroczona, a wszystko przez działania polityków, którzy próbują manipulować w umowie wyjściowej (Brexit), Protokole Irlandzkim i poniekąd w porozumieniu wielkopiątkowym.

Z najnowszego raportu Niezależnej Komisji Sprawozdawczej (IRC), wynika, że w Irlandii Północnej, wzrosła w ostatnim czasie aktywność grup paramilitarnych, zarówno republikańskich, jak i lojalistycznych. W dokumencie informuje się również, że północnoirlandzka policja, nie może być jedyną służbą, która próbuje rozwiązać ten problem, bo może mieć to odwrotny efekt, a lojaliści i republikanie, mogą zwrócić się też przeciwko Police Service of Northern Ireland.

W raporcie zaleca się działania wielotorowe, w tym rozwiązania polityczne, ale zwrócono uwagę, że powinien zmienić się język polityki, nie powinno stosować się haseł wywołujących potencjalne napięcia, ale też tłumaczyć, jaki jest cel proponowanych zmian.

Opracowanie podkreśla jednocześnie, że paramilitaryzm w Irlandii Północnej, „jest wyraźnym i aktualnym zagrożeniem, ponieważ zarówno republikańskie, jak i lojalistyczne grupy sprawują kontrolę nad społecznościami i angażują się w przemoc”. To z kolei może kolejny raz wprowadzić do tamtejszego społeczeństwa głębokie podziały, które przeniosą się na stosunki międzynarodowe, więc na Republikę Irlandii.

Reakcja północnoirlandzkiego społeczeństwa na cały proces toczących się obecnie negocjacji prowadzi do wzrostu niepokojących zdarzeń, ale też, co zostało podkreślone w raporcie, „do nowej złożoności i rosnącego znaczenia paramilitaryzmu”.

Jedno ze zdań opublikowanego opracowania mówi:

– Nadal jesteśmy głęboko zaniepokojeni zagrożeniami, jakie dla społeczeństwa stanowi ciągłe istnienie struktur paramilitarnych, które można wykorzystać do celów przemocy lub groźby przemocy. Paramilitaryzm pozostaje wyraźnym i aktualnym zagrożeniem.

Zagrożenie działalnością oraz rosnącą aktywnością grup paramilitarnych z Irlandii Północnej, zauważyły też irlandzkie służby sprawujące nadzór bezpieczeństwa nad Republiką, więc Garda i wywiad, ściśle monitorują działania grup paramilitarnych na wyspie, a jednocześnie wzięły pod ścisły nadzór znanych im aktywnych i uśpionych członków tych grup z Południa. Prowadzony jest też aktywny nadzór nad w rejonach granicznych, a działania ukierunkowano na przemyt broni i materiałów wybuchowych. Garda rozpracowuje również gangi przestępcze, które podejrzewa się o współpracę z organizacjami paramilitarnymi z Irlandii Północnej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Omicron zdominuje za
Jak tu wierzyć poli
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська