Rośnie aktywność budowlana

Irlandzki sektor budowlany notuje od początku roku znaczny wzrost tempa rozwoju, ale problemem wciąż jest wzrost kosztów.

Jak podaje BNP Paribas Real Estate Ireland, ten rok ma być z najsilniejszymi wzrostami wskaźników w sektorze budowlanym od dekady, ale dotyczy to przede wszystkim budownictwa biurowców w stolicy kraju. Tym samym indeks wzrostów zakupów budowlanych osiągnął w styczniu 56,1 punktu, a w grudniu ub. roku wynosił 53,7 punktu.

Wzrosło też obciążenie pracą w ubiegłym miesiącu, ale podniósł się też optymizm sektora, więc przyczyniło się to do zwiększenia inwestycji, zakupów i poziomu zatrudnienia. Najnowsze dane pokazują jednak, że rosnące koszty materiałów budowlanych, koszty nakładów, jakie ponoszone są przez firmy, łańcuchy dostaw, transport i pensje, wpływać będą na ogólne ceny końcowe, czyli te, nadal będą się podnosić.

Oczekuje się też znacznego wzrostu wskaźnika oczekiwań całego sektora, a ów w tym roku wynieść ma 75,3 punkty, co oznacza, że branża, ma przed sobą świetlaną przyszłość, przynajmniej tak teraz to wszystko wygląda, a związane jest ze znoszeniem covidowych ograniczeń.

W raporcie dodano, że rośnie również wykorzystanie podwykonawców, którzy pracują na rzecz inwestorów i firm odpowiedzialnych za budowy, a trend, utrzymać się ma do końca roku. Problemem jest jednak ich dostępności na rynku, a to przyniosło podniesienie stawek za usługi, jakie świadczą firmy kooperujące.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Łukasz Tygerski: Aj
Strefa euro niepewna
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська