Rosną dane Covid-19 i będą wzrastać

Ogólnie rzecz ujmując, wcale się nie dziwię, że dane z covidowego frontu rosną i o ile nie będą wzrastać nadal, to będą się utrzymywać.

Czy powodem są same zakażenia, brak ograniczeń, w tym dystansu społecznego i masek? Raczej nie, a stały się same przepisy, jakie obecnie obowiązują w Republice Irlandii, która ma wiarę w ludzi. Ci zaś nauczyli się w sposób doskonały wykorzystywać system, więc robią to w każdy możliwy sposób.

Obecnie chodzi o ilość przypadków, jakie w zakresie zakażeń zanotowano w ostatnich dniach, a mówi się o ponad 19 000 przypadków, z czego niecałe 10 000 potwierdzone zostało testami PCR. Tu właśnie zacząłem upatrywać źródła problemu, bo skoro do uznania, że jest się chorym na Covid-19 wystarczy sama informacja do HSE i stwierdzenie, że test antygenowy jest pozytywny, chory mogę być także ja, jeżeli przyjdzie mi na to ochota. Jest jeszcze jedna sprawa, bo pozytywne testery antygenów, pożyczane są osobom trzecim, by wykonały zdjęcie, co w razie konieczności, służyć ma jako dowód choroby.

Zgodnie z przepisami, za osobę chorą na Covid-19 uznaje się tę, która zarejestruje się na stronach do tego przeznaczonych i otrzyma informację zwrotną w postaci SMS-a, a ta mówi, jak dalej postępować. W informacji nie ma jednak wzmianki, że należy przesłać dowód, iż jest się chorym, nie wskazuje się również, aby przeprowadzić test PCR, a wyłącznie izolować i czekać na pandemiczną płatność.

To daje natomiast doskonałe pole do nadużyć, więc wykorzystywania systemu, z czego korzysta w mojej ocenie znaczna ilość osób. Skoro tylko niecałe 10 z 19 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono testem PCR, mogę domniemywać, że te ponad 9000 osób, posunęło się do oszustwa i wyłudza państwową płatność oraz żyje na koszt podatników.

Jeżeli tak jest, państwo powinno sprawdzić, czy moje przypuszczenia są prawdziwe, chociaż to już zbyt późno, aby wyłapać wszystkich oszustów, ale można zabezpieczyć się na przyszłość, aby takich potencjalnych sytuacji uniknąć. Niestety nikt wcześniej o tym nie pomyślał, więc mamy w kraju potencjalny problem, który mógłby w ogóle nie istnieć, gdyby tylko instytucje rządowe, zastanowiły się nad taką ewentualnością chociaż przez chwilę.

Bogdan Feręc

Informacja własna

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zakaz eksmisji musi
Tej nocy zmiana czas
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська