Rosja stanie przed Trybunałem w Hadze

Prokurator prowadzący śledztwo przeciwko zbrodni wojennej i przeciwko ludzkości powiedział, że wniosek o ściganie odpowiedzialnych za zbrodnie na Ukrainie, jest długi, i cały czas się rozszerza.

Obecnie wciąż napływają wnioski o ściganie Federacji Rosyjskiej i jej władz, a do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zgłosiło takie już 39 państw. Jak podkreślił prokurator Karim Khan, wnioski wpłynęły z:

– Republiki Albanii, Wspólnoty Australii, Republiki Austrii, Królestwa Belgii, Republiki Bułgarii, Kanady, Republiki Kolumbii, Republiki Kostaryki, Republiki Chorwacji, Republiki Cypryjskiej, Republiki Czeskiej, Królestwa Danii, Republiki Estonii, Republiki Finlandii, Republiki Francuskiej, Gruzji, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Greckiej, Węgier, Republiki Islandii, Irlandii, Republiki Włoskiej, Republiki Łotewskiej, Księstwa Liechtensteinu, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Republiki Malty, Nowej Zelandii, Królestwa Norwegii, Królestwa Niderlandów, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Portugalii, Rumunii, Republiki Słowackiej, Republiki Słowenii, Królestwa Hiszpanii, Królestwa Szwecji, Konfederacji Szwajcarskiej, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Prokurator Khan podkreślił, że śledztwo zostało już wszczęte, a obejmie całą działalność wojsk rosyjskich na Ukrainie. Wnioski, jakie do tej pory wpłynęły do Biura Prokuratora Khana, pozwalają na rozpoczęcie śledztwa, a będzie ono dotyczyć całego okresu od 21 listopada 2013 roku. W związku z tym obejmie też okres wrogiej aneksji Krymu, czyli potencjalnie, Rosja i jej władze odpowiadać będą też za wcześniejsze postępowanie na ukraińskiej ziemi.

Większość zarzutów, jakie pojawiają się we wnioskach, dotyczy zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, ale też ludobójstwa, „które dokonane zostało w dowolnej części Ukrainy”, dopowiedział Khan.

Już wstępne rozpoznanie sprawy dało możliwość, aby Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze podjął decyzję o wszczęciu postępowania, a i można sądzić, że zbrodnie, które są wymieniane, na Ukrainie zostały popełnione. Wszystkie wnioski, jakie wpłynęły do Hagi i podejrzenia popełnienia przestępstw wojennych, podlegają jurysdykcji Trybunału, zaznaczył Khan.

Prokurator na zakończenie zaapelował do stron zaangażowanych w konflikt zbrojny, aby przestrzegały norm i prawa humanitarnego.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська