Rosja przywłaszczyła irlandzkie samoloty

28 marca mija termin, w którym firmy z Federacji Rosyjskiej oddać miały leasingowane samoloty, co ma związek z sankcjami, jakie nałożone zostały na Rosję.

Niestety wcześniej reżimowy rząd w Moskwie zalegalizował przepis, iż można legalnie przejmować majątek zagranicznych firm, jaki znajduje się na terenie Federacji, co wykorzystywane jest m.in. przez tamtejszych przewoźników lotniczych. Ta kradzież usankcjonowana przez Putina, bo bez zgody krwawego dyktatora nic się nie dzieje, sprawi jednak wiele kłopotów firmom w Irlandii, które odnajmowały swoje maszyny przedsiębiorstwom z Rosji.

Nie wydaje się, aby samoloty wróciły w żądanym terminie na irlandzką ziemię lub w miejsce wskazane przez leasingodawcę, co z kolei rozpocznie całą batalię prawną.

Wcześniej już zapowiadano, że o ile przewoźnicy z Rosji, nie oddadzą leasingowanych maszyn, doczekają się pozwów karnych i będą pociągnięci przed oblicze Temidy. To jednak nie wpłynęło w żaden sposób na tamtejszy rynek lotniczy, bo kieruje się prawem przygotowanym na polityczne zlecenie, więc w zgodzie z zarządzeniem władz Federacji Zła, czy tam Rosyjskiej.

Wartość leasingowanych z Irlandii maszyn przekracza znacznie 20 miliardów dolarów, więc kwota jest niebagatelna, ale co ważne, zarówno samoloty, jak i pieniądze, będzie bardzo trudno odzyskać. Zapowiada się więc trudna i długa batalia sądowa, a jednocześnie jeszcze dłuższy proces odzyskiwania należności, jednak to może mieć dalekosiężne skutki, bo leasingodawcy z Irlandii, mogą pójść drogą swoich kolegów z Europy kontynentalnej.

Część firm zapowiedziało, że o ile Rosja nie odda samolotów, a i nie zastosuje się do wyroków, doczeka się wniosków o całkowity bezterminowy zakaz lotów w Europie, więc właściwie nigdy nie będzie mogła pojawić się nad Unią Europejską. To byłby wyraźny cios, który zatrzymałby rosyjską komunikację lotniczą na tamtejszej ziemi, a loty do Europy, Rosjanie zmuszeniu byliby realizować przez np. Bliski Wschód i nigdy nie byłyby to loty bezpośrednie.

Jak donosi agencja Reuters, ponad połowa wynajmowanych maszyn została już przerejestrowana i latają w barwach Federacji Rosyjskiej, a to w opinii europejskich i irlandzkich leasingodawców oznacza kradzież.

Wcześniej rosyjski minister transportu Witalij Sawieljew wysunął propozycję, że Rosja odkupi od firm leasingowych maszyny, jakie do tej pory były wynajmowane. Propozycja nie spotkała się jednak z ciepłym przyjęciem, a i słowom ministra uwierzyło niewiele osób, bo i wiarygodność moskiewskiego gabinetu jest niska.

Co istotne w tej sprawie, zawłaszczone przez Federację samoloty, będą mogły latać wyłącznie na liniach wewnętrznych, ponieważ jednym z żądań leasingodawców będzie, aby skradzione maszyny, nie mogły przekraczać żadnej zagranicznej przestrzeni powietrznej.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polska i Biden, Bide
Rząd nie planuje wp
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська