Rosja odcięta od Banku Światowego

Na rynku walutowym zapanował niepokój, najważniejsze z nich są zdestabilizowane, a reakcje Banków Centralnych nie przynoszą spodziewanych rezultatów, chociaż nie można jeszcze powiedzieć, że gospodarki światowe wykazują wysoką chwiejność.

Słabnie obecnie dolar amerykański, polska złotówka ma problem z utrzymaniem swojego poziomu, a jest to konsekwencją wojny na Ukrainie. Federacja Rosyjska ma jednak większe problemy, bo Rubel Rosyjski stał się już walutą śmieciową, jak i rosyjskie papiery wartościowe. Co istotne, pobudziło to giełdowych graczy i pomimo komentarzy o niskiej moralności takich transakcji, na świecie handel bezwartościowymi papierami wartościowymi rosyjskich firm kwitnie.

Żeby powstrzymać przed agresją Rosję, doczekaliśmy się też decyzji Banku Światowego, który uderza w system pożyczkowy Federacji Rosyjskiej.

Jak powiedział rzecznik Banku Światowego, podaje Reuters, zawieszono ze skutkiem natychmiastowym wszystkie programy, jakie dotyczą operacji rosyjskich. W oświadczeniu dodaje się, że Rosja, nie otrzymała od Banku Światowego żadnych pożyczek od 2014 roku, czyli od czasu złowrogiej aneksji Krymu.

Bank stwierdził również, iż od 2020 roku, nie udzielił ani nie zatwierdził żadnego wniosku o pożyczkę od Białorusi i nie ma zamiaru robić tego w najbliższym czasie. Ma to związek sankcjami, jakie na Białoruś nałożyły Stany Zjednoczone Ameryki, a było to odpowiedzią na podejrzenia o fałszerstwa wyborcze, jakich dopuścił się Łukaszenko, nazywany zwyczajowo prezydentem.

Obecnie Bank Światowy prowadzi na Białorusi 11 programów pożyczkowych, na łączną kwotę 1,15 mld $, natomiast w Rosji pozostały 4 programy Banku Światowego, które opiewają na kwotę 370 mld $.

Informację potwierdzają oprócz Reutersa, agencja AFP oraz Polska Agencja Prasowa.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish FM alerts UN
Poczta Polska zawies
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська