Rosja nie odwoła ćwiczeń wojskowych w pobliżu Cork

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Irlandii stanowczo zaprzeczył, iż Rosja, mogłaby odwołać ćwiczenia wojskowe na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Irlandii.

Ambasador Jurij Filatow jest zdania, co można uważać za oficjalne stanowisko Rosji, że manewry morskie, nie będą miały wpływu na bezpieczeństwo Irlandii i nie stanowią żadnego zagrożenia dla Szmaragdowej Wyspy.

Ćwiczenia 240 kilometrów od wybrzeża Cork, które trwać mają przez sześć dni, a weźmie w nich udział od trzech do pięciu okrętów rosyjskiej floty morskiej, zaplanowane miały być od dawna, a i w odpowiednim terminie, zgłoszone było to władzom Republiki Irlandii. Rosyjski ambasador podkreślił, że ćwiczenia, odbywać się będą w zgodzie z międzynarodowymi normami, które Federacja Rosyjska respektuje i szanuje, a także, nie mają nic wspólnego z sytuacją przy granicy z Ukrainą.

Ambasador Filatow nie wiąże tego faktu z możliwością wzrostu napięcia międzynarodowego, więc nie ma przekonania, iż manewry, mogłyby podnieść poziom niepokoju któregoś z państw regionu, w którym odbywać się będą ćwiczenia morskie.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy ambasador Jurij Filatow stwierdza:

–  Dlaczego mielibyśmy to zrobić? Uwaga to coś, co minie, ale plany szkolenia wojskowego, ponieważ tak się dzieje, wymagają dużo czasu. To wysiłek i nie widzę powodu, aby to zmieniać, ponieważ właściwie nie ma żadnych problemów.

Ambasador Rosji dodał, że to rutynowe ćwiczenia z zakresu szkolenia wojskowego, które prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a odbywają się cyklicznie na Oceanie Atlantyckim.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pożyczki od PTSB
Będzie ich dwóch
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська