Rosja ma szczepionkę na koronawirusa. WHO chce wyników badań

Władimir Putin poinformował, że jego kraj ma już szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, a jedną z pierwszych dawek otrzymała jego córka.

Prezydent Rosji twierdzi, że wynaleziona przez naukowców szczepionka, została już zatwierdzona przez władze medyczne tego kraju, więc jest pierwszym państwem na świecie, które dysponuje skutecznym zabezpieczeniem przed koronawirusem. Wg Putina, opracowana substancja, trwale chroni przed koronawirusem i daje na ten szczep pełną odporność.

Rosyjska szczepionka nosi nazwę „Sputnik V” i została opracowana przez instytut badawczy Gamaleya we współpracy z Ministerstwem Obrony tego kraju.

O ile rosyjskie władze zadowolone są z wynalezienia szczepionki, to raczej sceptycznie podchodzi do niej Światowa Organizacja Zdrowia, która stwierdziła, że zatwierdzenie leku powinno odbyć się dopiero po przeprowadzeniu szeregu badań i przeglądu bezpieczeństwa.

W podobnym tonie wypowiada się rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. zdrowia Tarik Jasarevic, który powiedział:

– Jesteśmy w bliskim kontakcie z rosyjskimi władzami ds. zdrowia i trwają dyskusje na temat możliwej wstępnej kwalifikacji szczepionki przez WHO. Wstępna kwalifikacja każdej szczepionki obejmuje rygorystyczny przegląd i ocenę wszystkich wymaganych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

WHO twierdzi, że rosyjska szczepionka, powinna być teraz w pierwszej fazie oceny przydatności, a z kolei Rosjanie są zdania, że rozpoczynają już trzecią fazę, więc produkcję przemysłową, a ta nastąpi jutro.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Rośnie ilość wstr
Deszcz meteorytów.
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian