Rosja doczekała się reakcji ONZ

Nie było jednomyślności podczas głosowania wniosku o zawieszenie Federacji Rosyjskiej w Radzie Praw Człowieka ONZ, ale udało się uzyskać wynik, który pozbawił ten kraj możliwości brania udziału w posiedzeniach Rady.

Pod przewodnictwem USA Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało, że Rosja nie może dłużej być członkiem Rady Praw Człowieka, gdyż te łamie ze szczególnym okrucieństwem na Ukrainie. To z kolei stało się podstawą do debaty, w której kluczowy głos miała Ukraina. Jaj ambasador przy ONZ Sergiy Kyslytsya przekonywał, iż nie można dłużej tolerować obecności w Radzie Federacji Rosyjskiej, a dowody, jakimi się posłużył, były materiałami, które udało się zebrać od początku inwazji.

Wielu członków Zgromadzenia Ogólnego zgodziło się z argumentacją i dało temu wyraz gromkimi brawami, ale mówiono też, że to typowe działania wojenne, więc straty są i to po obu stronach.

Wynikiem kilkugodzinnej dyskusji stało się głosowanie nad zawieszeniem członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, a za odebraniem jej tego prawa opowiedziało się 93 członków, 24 było przeciwnych, natomiast 58 państw wstrzymało się od głosu.

Rosja uznała, że samo głosowanie było nielegalne, a także motywowane politycznie, a jednocześnie zastępca ambasadora Federacji Rosyjskiej przy ONZ Giennadija Kuźmina dodała, iż jej kraj zrezygnuje z członkostwa w Radzie.

Co ciekawe, ukraiński ambasador kolejny raz zaapelował do państw zachodnich, aby wspierały Ukrainę militarnie, czyli przekazały jej jeszcze więcej broni, a i chciał, żeby nakładano kolejne sankcje gospodarcze na Rosję.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Marcowa inflacja pra
Setki skarg na lotni
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська