Rodzina Bidena świętuje

Zaprzysiężenie prezydenta elekta Joe Bidena będzie dla niektórych mieszkańców Mayo dniem wyjątkowym, bo niezbyt często się zdarza, aby ktoś z rodziny, został prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Tak jednak będzie dzisiaj i chociaż świętować będą tylko przed telewizorem, to z całą pewnością napawa ich to dumą, jak kuzyna Joe Bidena Joe Blewitta z miasta Ballina w hrabstwie Mayo. Co jest powodem do smutku rodziny Blewittów, to, że nie mogli oni skorzystać z zaproszenia na inaugurację zaprzysiężenie prezydenta, a wszystko ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego, więc tę doniosłą dla nich chwilę, przeżywać będą wraz z milionami osób na całym świecie, oglądając przekaz za pośrednictwem kamer telewizyjnych.

Zaproszenie dla rodziny Joe Bidena dotarło w pierwszych dniach stycznia, a już wtedy Blewittowie wiedzieli, że nie uda im się polecieć do USA, gdyż koronawirusowa sytuacja, mocno ograniczyła możliwości podróżowania. Samo zaproszenie wskazuje jednak, że kolejny prezydent USA, pamięta o swoich korzeniach, ale i co zapowiadał wcześniej, mocno związany będzie z Irlandią.

W wypowiedzi dla Independent Joe Blewitt powiedział:

–  Jesteśmy oczywiście rozczarowani, ale będziemy mieli własne przyjęcie tutaj w domu. Dzieci dekorują dom i są bardzo podekscytowane. Wspaniale będzie zobaczyć, jak to się dzieje. Biorąc pod uwagę wszystkie zabezpieczenia, jakie muszą mieć w Waszyngtonie, to straszny wstyd, że ludzie nie będą w stanie stanąć wzdłuż ulic i życzyć mu wszystkiego najlepszego. Poświęcił swoje życie służbie publicznej, więc to oczywiście dla niego wielki dzień, ale smutne jest, że jego zwolennicy nie mogą wyjść i okazać wsparcia.

Kiedy ogłoszono, że to Joe Biden zastąpi na stanowisku prezydenta Donalda Trumpa, premier Micheál Martin skontaktował się z nim telefonicznie, złożył gratulacje i zaprosił do Irlandii. Prezydent elekt nie odmówił, a nawet powiedział, że bardzo chętnie pojawi się na wyspie, a i odwiedzi swoje rodzinne strony.

Wcześniej planowano, że wizyta prezydenta USA, odbędzie się jesienią tego roku, ale sytuacja jest na tyle niepewna, że podróż Joe Bidena, odłożono na przyszły rok.

*Na zdjęciu Joe Blewitt

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Cut in Pfizer vaccin
Osoby przybywające
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian