Rodzice powinni odstawać pensję od państwa

W Irlandii zaczęły pojawiać się opinie, że rodzice pozostający w domach, także powinni być wynagradzani za swoją pracę, ponieważ wożą dzieci do szkół, sprzątają, gotują, piorą, robią zakupy i załatwiają sprawy urzędowe istotne dla gospodarstwa domowego.

Co ważne, taką pracę już wyceniono, a rodzić w domu, powinien otrzymywać ok. 28 000 € rocznie, czyli jakieś 2300 € na miesiąc, więc 583 € na tydzień. Kwota wynika z badania, które przeprowadziła brytyjska firma ubezpieczeniowa Royal London i podkreśliła, że takiego zdania jest 8 na 10 respondentów.

Ekspertka ds. rodzicielstwa z BabyDoc Club Laura Erskine powiedziała w tej sprawie:

– Myślę, że wszyscy bardziej niż kiedykolwiek cenimy pracę wykonywaną przez rodziców pozostających w domu. Wiem, że było to nie lada wyzwanie i nadal jest wyzwaniem dla tych z nas, którzy pracują w domu i naprawdę podkreśla potrzebę, aby rodzice, którzy zdecydowali się zostać w domu, otrzymywali wynagrodzenie i wsparcie finansowe. W pewnym sensie płacić powinno państwo za tę cenną rolę, jaką odgrywają w zapewnianiu podstawowej roli opieki nad dziećmi. Przypuszczam, że wielu z waszych słuchaczy powie, dlaczego państwo powinno płacić rodzicom za pozostanie w domu? To jest wybór. Cóż, nie zawsze jest to wybór. Czasami jesteś zmuszony do opuszczenia rynku pracy ze względu na zaporowe koszty opieki nad dziećmi i w rzeczywistości pozostajesz w domu, aby świadczyć usługi opieki nad dziećmi.

Laura Erskine powiedziała także na antenie radia News Talk, że ​​więcej rodziców zdecydowałoby się pozostać w domu, gdyby istniała odpowiednia oferta wsparcia ze strony państwa:

– Myślę, że wybór jest tutaj kluczowy. Istnieje fałszywe postrzeganie płatnej pracy jako wyzwalającej, zwłaszcza dla kobiet, które tradycyjnie byłyby podstawową opiekunką, ale w rzeczywistości to wybór wyzwala. W tej chwili wiele osób jest zmuszonych do pozostania w domu z powodu wygórowanych kosztów opieki nad dziećmi, z pewnością we wczesnych latach życia dziecka. Myślę jednak, że musimy zdać sobie sprawę z tego, że jako rodzic pozostający w domu, nie tylko wczesne lata są najbardziej wartościowe pod względem roli, jaką odgrywają w rozwoju swoich dzieci. Musimy przyjrzeć się, jak dzisiejsze dzieci bardziej cierpią w kategoriach udręki psychicznej i niepokoju, jak mają znacznie obniżoną odporność w porównaniu do roczników z lat ubiegłych i jak, jako rodzice, możemy na to wpłynąć i poprawić to.

Ekspertka dodała na koniec, że ​​dzieci będą potrzebowały wsparcia rodziców w nadchodzących miesiącach bardziej niż kiedykolwiek, co może spowodować tymczasowe zamknięcie szkół z powodu epidemii COVID-19.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Izolacyjna szopka
Druga fala – bez d