Rocznica irlandzkiej kolejki linowej

Kolejka linowa, dodajmy, że jedyna w kraju, obchodzi właśnie 50. rocznicę jej uruchomienia, a powstała w 1969 roku i łączy Cork z jedną z wysepek.

Konstrukcja powstała wysiłkiem mieszkańców niewielkiej wysepki Dursey i Rady Hrabstwa Cork, a połączyła ten skrawek lądu z zachodnią częścią Cork. Otwarcia kolejki dokonał ówczesny premier Republiki Irlandii Jack Lynch, co zostało odnotowane w prasie i na kartach historii.

W związku z obchodami 50. rocznicy uruchomienia kolejki złożono projekt na modernizację kolejki, a wszystko przez rosnące zainteresowanie turystów tą konstrukcją, która teraz jest atrakcją turystyczną.

Pierwotnie kolejka linowa na wyspę Dursey transportowała ludzi, zwierzęta, żywność i towary z głównej wyspy, a w odwrotnym kierunku produkty wytwarzane na wyspie.

Popularność kolejki wzrosła kilka lat temu, kiedy mieszkańcy regionu rozpoczęli promocję jedynego takiego obiektu na wyspie i wtedy właśnie kolejka linowa zaczęła przewozić coraz większą ilość turystów. Aktualnie kolejka na wyspę jest już bardzo popularna i znana na świecie, a szczególnie w okresie letnim, pojawia się tam duża ilość chętnych na przejazd. Niestety kolejka linowa na Dursey, wymaga generalnego remontu, by zapewnić bezpieczeństwo podróżnym.

Projekt modernizacji istnieje już w planach, jednak będzie bardzo kosztowny, więc władze hrabstwa Cork spodziewają się, iż pomocą w unowocześnieniu będą fundusze krajowe. Część prac modernizacyjnych prowadzona będzie z pieniędzy Rady Hrabstwa Cork i Fáilte Ireland, ale nie jest wykluczone, że do remontu dołożą się także prywatni darczyńcy.

Projektodawcy modernizacji złożyli już odpowiednią dokumentację w An Bord Pleanála, a plany remontu obejmują system napędowy kolejki, miejsc widokowych dla turystów, rozbudowę i naprawę parkingu oraz wymianę nawierzchni na drodze dojazdowej.

Niestety mamy też już standardowych przeciwników i grupy ekologów wyraziły obawy, czy modernizacja, nie wpłynie w istotny sposób na środowisko w tym wrażliwym, jak mówią, ekosystemie.

Decyzja o modernizacji 50-letniej kolejki linowej na wyspę Dursey powinna zostać podjęta wiosną 2020 roku.

Bogdan Feręc

Źr: CCC/Failte Ireland

Podziel się:

EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn