Robią dużo, a nawet wszystko, co jest teraz możliwe?

Dużo mówi się ostatnio o działaniach irlandzkiego rządu, który w ramach walki z koronawirusem wprowadza nowe środki ochronne, ale przyznać trzeba, że działa w sposób, do którego, nie można się przyczepić.

Jako przeciwnik obecnego obozu władzy w Irlandii, miałem nadzieję, że popełni on kilka błędów, by można było je wytykać, a i wskazywać, że ów, nie nadaje się do sprawowania kontroli nad państwem. Z radością i pełną szczerością muszę jednak powiedzieć, czego nie potwierdzają etatowi malkontenci, iż gabinet Leo Varadkara, poradził sobie z wyzwaniami, więc działa zgodnie z nakazem chwili.

Środki, jakie wprowadzane są przez ten rząd, odpowiadają potrzebom wirusowym wyspy, są adekwatne do stanu rozwoju choroby i to bardziej społeczeństwo okazało się niesprawne w przyjęciu nowego wyzwania, niż politycy.

Z całą pewnością, jeżeli przyjrzymy się całej sprawie dogłębnie, to można doszukać się pewnych niedociągnięć, ale tych z całą pewnością nie można zaliczyć do kategorii błędów, a są jedynie wynikiem całkiem nieznanego pola, na którym przyszło działać gabinetowi.

Dobrze oceniam więc wprowadzane przez rząd Varadakra pakiety ochrony zdrowia, socjalne środki pomocowe, ale i proponowane zmiany w zasadach mieszkaniowych, które przyjęte zostaną dzisiaj przez Dáil, ale i sam sposób informowania o zagrożeniu, który daleki jest od choćby ocierania się o możliwość wywołania paniki. Pewnego rodzaju opóźnienia, a to wytyka się najczęściej rządowi, nie są spowodowane zaniedbaniami rządzących, a li tylko brakiem odpowiednich przepisów, ale skąd Konstytucja Republiki Irlandii miała wiedzieć, że pojawi się koronawirus?

Z całą pewnością nie można mieć też pretensji do irlandzkiej klasy politycznej, która nie przewidziała pandemii, więc nie wtłoczyła do Ustawy Zasadniczej przepisów, które określałyby sposób działania państwa w sytuacjach, aż tak nadzwyczajnych.

Przepisy ogólne o sytuacjach nadzwyczajnych, znajdują się oczywiście w Konstytucji, ale każdy rozsądny człowiek wie, że nie można przewidzieć wszystkiego, czyli w taki sposób nakreślić zasad prawa, by miało odpowiedź na każde wydarzenie, jakie może nas spotkać w przyszłości.

Jeżeli miałbym oceniać rząd Leo Varadkara w skali od 1 do 10, to w kwestii koronawirusa, dałbym notę 8 punktów. Taka ocena wynika z tego, że nie był i do tej pory nie jest, stanowczy wobec nonszalancji, jaką w kwestiach bezpieczeństwa zdrowia, prezentuje szeroko pojęte irlandzkie społeczeństwo.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Podziel się...
Oszuści à la An Po
Koronawirus a odwoł
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish