Reżim Łukaszenki na Białorusi dalej demonstruje swoją niezdolność do sprawowania urzędu po surowym wyroku na przeciwników politycznych

– Irlandzcy politycy muszą przestać dawać reżimowi polityczną przykrywkę –


Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że niezwykle surowe wyroki polityków opozycji przez reżim Łukaszenki na Białorusi, jest kolejnym dowodem na to, że kraj ten nie jest już stabilnym i demokratycznym państwem, i wezwał irlandzkich polityków do zaprzestania politycznego przykrywania reżimu.

Billy Kelleher:

– W tym tygodniu czołowe postacie opozycji Siarhiej Cichanowski, Mikałaj Statkiewicz, Ihar Losik, Artsyom Sakau, Uładzimir Cyhanovich i Dzmitry Papou, skazani zostali na wygórowane wyroki więzienia na podstawie sfingowanych zarzutów o próby przejęcia władzy, podżeganie do nienawiści i niepokojów społecznych oraz ekstremizm. Ten wyrok nie jest dla mnie zaskoczeniem – procesy toczące się za zamkniętymi drzwiami to nie sposób na prowadzenie systemu prawnego. Reżim Łukaszenki już dawno stracił wszelką wiarygodność, jeśli chodzi o rządy prawa i prawa obywatelskie. Co jest bardzo niepokojące, to milczące wsparcie, jakiego udzielają temu systemowi aktorzy polityczni w Europie, a niestety też w moim domu, w Irlandii. Nie widzę dla tego zachowania uzasadnionego powodu, żeby jakiś irlandzki polityk, czy to z lewa lub z prawa, wspierał ten system. Białoruś nie jest już państwem demokratycznym i graniczy z upadkiem. Nikt nie powinien osłaniać reżimu politycznego, gdy cierpią jego obywatele. Ponadto rząd irlandzki musi podnieść na szczeblu UE potrzebę jeszcze ostrzejszych sankcji, skupiając się na karaniu przywódców reżimu, a nie ludzi.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Zdj: Radio Wnet

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sensacyjny sukces po
Katarzyna Kozłowska
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська