Rewolucyjna szczepionka z Japonii już jest!

W cieniu pandemii COVID-19 i wyścigu koncernów farmaceutycznych, by dostarczyć skuteczny środek przeciw koronawirusowi, trwała walka z inną chorobą, na którą również zapadają miliony ludzi na całym świecie – próchnicą zębów. Walka – dodajmy – zakończona sukcesem. Jak już dziś oceniają specjaliści, wyprodukowany w Kraju Kwitnącej Wiśni preparat może odmienić oblicze stomatologii.

Szczepionka, opracowana przez jeden z koncernów farmaceutycznych z miasta Osaka, nosi nazwę Ushoku wakuchin. Ze względu na to, że będzie ona podawana dzieciom i młodzieży, zespołom badawczym udało się stworzyć szczepionkę przyjmowaną doustnie (taką postać miała także m.in. szczepionka przeciwko chorobie Heinego-Medina).

Szczepionka chroniąca przed próchnicą jest przeznaczona dla dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku 3–10 lat oraz młodzieży od 11. do 18. roku życia. Nie jest jeszcze pewne, czy nie będą potrzebne dawki przypominające, ale ze względu na drogę przyjmowania Ushoku wakuchin, nie będzie to zapewne stanowiło problemu.

Szczepionka ma postać proszku i można ją przechowywać w temperaturze pokojowej. Ogromną zaletą Ushoku wakuchin (dosłownie: „szczepionka przeciwko próchnicy”) jest łatwość jej przygotowania i podania. Po rozpuszczeniu proszku w wodzie destylowanej szczepionka może być podawana całym grupom dzieci, np. podczas zajęć w przedszkolu czy szkole. Co niezwykle istotne, smak płynnej szczepionki jest neutralny, dlatego przyjmowanie Ushoku wakuchin nie powinno stanowić problemu dla młodych pacjentów.

Seria przeprowadzonych testów klinicznych potwierdziła bardzo wysoką skuteczność preparatu – 93,1% w grupie młodszej oraz 90,8% w grupie nastolatków. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ w większości krajów świata próchnica nadal stanowi poważny problem społeczny. Co więcej, spodziewane znaczne obniżenie kosztów leczenia próchnicy może pozwolić na przesunięcie środków przeznaczonych na leczenie jej skutków na inne segmenty służby zdrowia.

Ushoku wakuchin przeszła wszystkie niezbędne testy kliniczne i otrzymała odpowiednie certyfikaty w Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie. Zapewne w ciągu najbliższych miesięcy będzie dostępna także w Europie.

Pozostaje zadać pytanie, na ile Ushoku Wakuchin odmieni oblicze światowej stomatologii. Czy będzie to miało przełożenie na liczbę pacjentów, którzy odwiedzają gabinety stomatologiczne? Czy nie uderzy to w odczuwalnym stopniu w podstawy ekonomiczne pracy lekarza stomatologa?

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wielka Brytania opub
Kiedy dostrzeżemy k
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian