Rewolucja motoryzacyjna w Cork

Rada Miasta Cork planuje zrewolucjonizować miasto pod względem ruchu samochodowego, a oznacza to, więcej ścieżek rowerowych i ulice tylko dla pieszych.

W planach Rady Miasta Cork pojawiła się propozycja, aby utworzyć nowe ścieżki rowerowe, które zapewnią ich użytkownikom bezpieczeństwo w poruszaniu się po mieście, ale będą też odpowiedzią na zmieniające się potrzeby mieszkańców tego największego z południowych miast wyspy. Na tym nie koniec, bo radni Cork otrzymają dzisiaj do rąk dokument, a w tym znajdzie się propozycja, aby część ulic, czasowo lub na stałe, wyłączana była z ruchu samochodowego, co z kolei przyczyni się do przekształcenia ich w trakty piesze.

Plan Rady Miast Cork nazwany został „Reimagine Cork” i jeżeli zostanie zaakceptowany, da dodatkowe 4 km ścieżek rowerowych i zamknie dla samochodów 14 ulic.

Z pierwszych szacunków wynika, że cała inwestycja oraz zmiana organizacji ruchu kosztować będzie ok. 2 miliony euro, a pomysłodawcami rewolucji komunikacyjnej, która nawiasem mówiąc, ma być rozwijana, są burmistrz Cork Cllr Joe Kavanagha i CEO Cork City Council Ann Doherty w Cork City Hall.

Podczas tworzenia planów aktywnie zaznaczyła się w nim rzeczniczka kampanii rowerowej w Cork, Majo Rivas, która na podstawie zebranych informacji stwierdziła, iż wcześniejsze działania, więc wyłączenie dla ruchu samochodowego kilku ulic, bardzo dobrze przyjęte zostało przez mieszkańców miasta. Wiele osób, jak dodała Rivas, zamieniło swoje samochody na rowery, kiedy poruszają się po mieście, a stało się to w chwili, kiedy pojawiły się zmiany w organizacji ruchu.

Majo Rivas:

– Teraz gdy więcej ludzi wraca do swoich zwykłych zajęć, ważne jest, abyśmy mieli dobrą połączoną i spójną infrastrukturę rowerową, aby zapewnić im realną alternatywę dla transportu publicznego i prywatnych samochodów. Chcemy na nowo wyobrazić sobie Cork jako sprawiedliwe miasto, w którym więcej osób w każdym wieku, bez względu na płeć, o różnych umiejętnościach i pochodzeniu etnicznym może cieszyć się bezpiecznym oraz zrównoważonym poruszaniem się po naszym mieście.

Zmian doczekać się ma również kilka ulic, które nie będą wyłączane z ruchu samochodowego, ale mają się stać drogami jednokierunkowymi, co w przekonaniu niektórych, usprawni ruch, a jednocześnie podniesie bezpieczeństwo kierujących, ale też pieszych.

Zmianami w organizacji ruchu Rada Miasta Cork zajmie się już podczas dzisiejszej sesji, a jeżeli radni dadzą zielone światło projektowi, ten zacznie być realizowany już tej jesieni.

Bogdan Feręc

Źr: Cork City Hall/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Gardaí wydała ostr
Dysfunkcyjne irlandz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish