Revolut idzie z irlandzkimi „pieniędzmi” na Litwę

Firma, która zajmuje się płatnościami online, a działająca także w Irlandii, zmieni lokalizację kont użytkowników z Zielonej Wyspy.

Do tej pory przekazy opierały się o bazy i konta w Wielkiej Brytanii, ale z powodu brexitu, operacje takie, nie będą już możliwe, więc konta klientów, trzeba przenieść do innego państwa. Całość operacji przenoszenia nastąpi w grudniu tego roku.

Revolut działając w Irlandii, korzysta z licencji udzielonej jej w Wielkiej Brytanii, czyli obecnie, jeszcze w kraju unijnym, a działa na podstawie przepisów umożliwiających świadczenie usług przesyłu „elektronicznych pieniędzy”, bez specjalnych dodatkowych i pełnych zezwoleń na obszarze innego kraju, o ile usługa odbywa się na zasadach, gdzie firma posiada pełną licencję.

Wielka Brytania, występując z Unii Europejskiej, stanie się więc krajem trzecim, który nie należy do wspólnoty płatniczej euro, więc niemożliwe będzie dalsze działanie na obecnych zasadach. By uchronić się przed uzyskaniem licencji na prowadzenie działalności na wyspie, Revolut przenosi konta irlandzkich użytkowników na Litwę i z tego kraju dokonywane będą operacje z Irlandii. W bankowym slangu nazywa się to „paszportowaniem” usług, a jest zgodne z prawem unijnym.

Niestety irlandzcy klienci Revolut doczekają się też zmian, bo podlegać będą przepisom bankowym obowiązującym na Litwie. Istotną zmianą będzie też zmiana numerów IBAN oraz BIC, więc trzeba będzie zaktualizować te dane w swoich rachunkach, w instytucjach i u pracodawców, więc wszędzie tam, skąd otrzymywane są pieniądze na konto Revolut. O ile sam numer może, chociaż prawdopodobnie nie, pozostać bez zmian, to inaczej będą wyglądać pierwsze litery konta i z GB, oznaczającego Wielką Brytanię, klienci z Irlandii ujrzą LT, czyli oznaczenie litewskie.

W samej Irlandii z usług Revolut korzysta obecnie ok. 250 000 osób, a na świecie ponad 4 miliony.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzka służba z
Studio Dublin – 02
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian