Revenue szuka potwierdzeń i może odebrać pieniądze

Prowadzona przez irlandzki Urząd Skarbowy kontrola wykazała, iż wiele firm, z naruszeniem przepisów pobierało zasiłki TWSS, co skutkuje wezwaniami do spłaty pobranych kwot.

Przegląd trwa już od ubiegłego roku, a w tym czasie, udało się ustalić, że część właścicieli firm, z pełnym rozmysłem pobierało wsparcie, jakie na czas pandemii, zaoferował rząd. Niektórzy z pracodawców zostali również poproszeni, aby udowodnili, że pieniądze, które pobierali w ramach programu Temporary Wage Subsidy Scheme (TWSS), rzeczywiście trafiały do pracowników, gdyż Revenue otrzymywało sygnały, iż tak się nie działo.

Tylko w ubiegłym tygodniu wysłano 3200 zawiadomień do pracodawców, którzy zgłosili się do programu TWSS, ale po przyznaniu płatności, nie zgłosili, czy pieniądze trafiły na konta pracowników.

Obecnie urzędnicy skarbowi oczekują, iż otrzymają pełną dokumentację i rozliczenie firm z przesyłanych im pieniędzy, a o ile nie uda się im udowodnić, że to pracownicy korzystali z tej pomocy, otrzymają nakaz zwrotu pobranych pieniędzy.

Osoby, które unikać będą zwrotu nieprawnie otrzymanego wsparcia TWSS, mogą spotkać się też z odpowiedzialnością karno-skarbową, co będzie zgodne z przepisami o pomocy państwa w sytuacjach niezwyczajnych.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij
Uczniowie wracają d
Restauratorzy mają
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian