Revenue rozpoczęło kontrolę firm

Z państwowych dotacji na utrzymanie miejsc pracy lub wsparcie wynagrodzeń mogły skorzystać firmy, które przez pandemię koronawirusa, znalazły się w trudnej sytuacji.

Dotacje przyznawane były po pobieżnej kontroli wniosków, więc otrzymywała je praktycznie każda firma, która o takie wystąpiła, a teraz, rozpoczął się proces szczegółowej kontroli. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów i Revenue, wszystkie firmy, które wystąpiły o rządową pomoc, zostaną skontrolowane, co oznacza, że o ile w dokumentacji o wsparcie zawarte były dane nieprawdziwe, pomoc będzie musiała być zwrócona.

Tak stało się już w przypadku ponad 5000 z 66,500 firm, które poddano przeglądowi, a jak zapowiada Revenue, to dopiero początek procesu kontrolnego.

Aktualnie kontrole prowadzone są w firmach pobierających w roku ubiegłym TWSS, a następnie, urzędnicy skarbowi zajmą się innymi wnioskami i dotacjami, z jakich korzystali przedsiębiorcy. W drugiej kolejności skontrolowane zostaną firmy pobierające wsparcie w ramach pomocy EWSS, a na końcu…

To prawdopodobnie stanie się dopiero w przyszłym roku, ale Revenue wraz z Ministerstwem Ochrony Socjalnej, sprawdzi wnioski od osób prywatnych i skontroluje, czy wszystkie osoby, które zgłosiły się po zasiłek PUP, miały do tego prawo. Jeżeli okaże się, iż było inaczej lub przepisy zostały w jakiś sposób naruszone, beneficjent PUP, zmuszony będzie zwrócić niesłusznie pobrany zasiłek. Tak może dziać się w przypadku osób, które pobierały zasiłek PUP, przebywając poza granicami Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Firmy nie wiedzą, c
Rządowe propozycje
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian