Revenue pobierze podatek od PUP, zaraz po powrocie do pracy

Osoby, które w tym roku korzystają z zasiłku Pandemic Unemployment Payment (PUP), czeka niemiła niespodzianka, ponieważ podatek, zapłacą zaraz po powrocie do pracy.

Tak stanie się z ponad 480-tysiącami osób, które przebywają obecnie na PUP, ale wracając w tym roku do pracy, Revenue upomni się o zapłacenie podatku dochodowego. O ile to samo opodatkowanie PUP z ubiegłego roku, można rozłożyć sobie na cztery lata i spokojnie oddawać fiskusowi, co uważa za swoją należność, to tegoroczny PUP, wpłynie na dochody uzyskiwane z pracy, natychmiast. To z kolei będzie oznaczać, że już pierwsze wypłaty po powrocie do pracy, mogą być niższe od oczekiwanych, a to za sprawą dodatkowego opodatkowania dochodów.

Takie podejście Urzędu Skarbowego, z całą pewnością wpłynie na zamożność wielu rodzin i osób, które już teraz, odczuwają braki finansowe z powodu utraty części zarobków.

To nie koniec niespodzianek, jakie na ten rok przygotowali urzędnicy skarbowi, ponieważ część osób, stracić może ulgi podatkowe, dzięki zmniejszeniu się kwoty wolnej od podatku. Znaczne w niektórych przypadkach okrojenie pensji, dotyczyć będzie właściwie wszystkich powracających do pracy, bo osób rozliczających się  samodzielnie, ale i wspólnie z małżonkiem.

W oświadczeniu Revenue czytamy:

– Proces opodatkowania płatności PUP obowiązujący na 2021 r. jest zgodny z naszymi standardowymi i ugruntowanymi procesami, a co ważniejsze, zapewnia, że ​​wszelkie kwoty podatku należnego od takich płatności są pobierane równomiernie i w rozsądnych kwotach w ciągu roku, aby zapewnić brak dużego podatku na koniec roku rozliczeniowego. Pandemic Unemployment Payment podlegał będzie opodatkowaniu w 2021 roku w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że płatności PUP zostaną uwzględnione w ulgach podatkowych i przedziale stawek odbiorców PUP i ich wspólnie rozliczających się małżonków w celu pobrania podatku należnego od PUP w 2021 r.

Opodatkowanie z tytułu pobierania zasiłku PUP dotyczy wyłącznie dochodu, jaki uzyskała osoba pobierająca Pandemic Unemployment Payment i od tej kwoty, nie zostanie naliczony ani Universal Social Charge (USC), ani Pay Related Social Insurance (PRSI). W przypadku PUP, opodatkowana jest też cała kwota zasiłku, nie zaś jak w przypadku płatności dla poszukujących pracy, dopiero 14. płatność i kolejne.

Z wyliczeń niektórych księgowych wynika, że część osób pobierających zasiłek PUP w maksymalnej wysokości (350 €), może zapłacić dodatkowo nawet 70 € podatku, natomiast pobierający zasiłek w wysokości najniższej, czyli 203 €, zapłacą do 40 € tygodniowo.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue/Independent/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
’17+1’ summit: P
Landlord podglądacz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian